|
Samostatne zárobkovo činná osobaDefiníciaSamostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného nemocenského a povinného dôchodkového poistenia dosahovala príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. Vaša otázka
Zahraničná SZČOV sociálnom poistení sa za zahraničnú SZČO považuje fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a v kalendárnom roku rozhodujúcom na vznik alebo na trvanie povinného poistenia SZČO nedosahovala príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa slovenských predpisov (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov), ale podľa právnych predpisov krajiny, kde príjmy zdaňovala. Na túto osobu sa v oblasti sociálneho zabezpečenia vzťahujú právne predpisy Slovenskej republiky na základe nariadenia (ES) Európskeho parlamentu a Rady (č. 883/2004) alebo medzinárodnej zmluvy, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky. Vaša otázka
PovinnostiSZČO je povinná oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne:
SZČO plní povinnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch na tlačive, ktorého obsah určí Sociálna poisťovňa (Registračný list FO). Lehota na ich splnenie platí aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odovzdalo na prepravu poštou, odoslalo faxom alebo elektronickou poštou. Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou, ak nie je podpísané zaručeným elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu alebo urobené v súlade s dohodou (podľa § 186 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení), treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni.
Sociálna poisťovňa oznamuje SZČO vznik i zánik poistenia, vymeriavací základ, výšku poistného, dátum splatnosti poistného a údaje týkajúce sa úhrady poistného. Pokiaľ o vzniku alebo zániku povinného poistenia Sociálna poisťovňa neinformovala SZČO, odporúčame, aby ju SZČO kontaktovala a oznámila jej skutočnosti potrebné pre posúdenie vzniku alebo zániku poistenia.
Od 1. júna 2022 je Sociálna poisťovňa povinná oznámiť SZČO
Zahraničné SZČO, na ktoré sa vzťahujú slovenské právne predpisy na základe nariadení EÚ alebo medzinárodnej zmluvy, majú povinnosť:
Vaša otázka
Platenie poistného a príspevkovPovinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné v roku 2022:
Poistné na invalidné poistenie neplatí SZČO, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí ani SZČO, ktorá je dôchodkovo poistená, je poberateľom výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu a dovŕšila dôchodkový vek. Na účely platenia poistného na invalidné poistenie právne účinky
Na informatívny výpočet vymeriavacieho základu a výpočet poistného môže SZČO využiť Kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO.
Povinne nemocensky a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné v roku 2021:
Poistné na invalidné poistenie neplatí SZČO, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku. Poistné na invalidné poistenie neplatí ani SZČO, ktorá je dôchodkovo poistená, je poberateľom výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu a dovŕšila dôchodkový vek. Na účely platenia poistného na invalidné poistenie právne účinky
Na informatívny výpočet vymeriavacieho základu a výpočet poistného môže SZČO využiť Kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO.
Vaša otázka
Neplatenie poistného a príspevkov v období prerušenia a vylúčeniaSZČO sa prerušuje povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie:
Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO sa posudzuje rovnako ako zánik týchto poistení. Skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako ich vznik. Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské a na dôchodkové poistenie:
Vaša otázka
Platby poistnéhoPovinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO je povinná poistné odvádzať na účet Sociálnej poisťovne do 8. dňa kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Ak SZČO trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné platí len za túto časť. Splatnosť poistného za mesiac marec 2020, máj 2020, jún 2020, júl 2020, december 2020, január 2021, február 2021, marec 2021, apríl 2021, máj 2021, október 2021, november 2021, december 2021, január 2022 a február 2022 Povinne poistená SZČO, ktorá Sociálnej poisťovni v uvedených mesiacoch preukázala pokles príjmu z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v dôsledku mimoriadnej situácie o 40% a viac má odloženú splatnosť poistného za mesiac marec 2020 do 30. septembra 2021, za mesiac máj 2020 do 31. marca 2022, za mesiac jún 2020 do 30. júna 2022, za mesiac júl 2020 do 30. septembra 2022, za mesiac december 2020 do 31. decembra 2022, za mesiac január 2021 do 31. marca 2023, za mesiac február 2021 do 30. júna 2023, za mesiac marec 2021 do 30. septembra 2023, za mesiac apríl 2021 do 31. decembra 2023, za mesiac máj 2021 do 31. marca 2024, za mesiac október 2021 do 30. júna 2024, za mesiac november 2021 do 30. septembra 2024, za mesiac december 2021 do 31. decembra 2024, za mesiac január 2022 do 31. marca 2025 a za mesiac február 2022 do 30. júna 2025.
Odpustenie zaplatenia poisteného za mesiac apríl 2020 Povinne poistená SZČO, ktorá Sociálnej poisťovni preukázala čestným vyhlásením, že mala v apríli 2020 uzatvorenú aspoň jednu svoju prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu (napr. Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia) najmenej na 15 dní, nie je povinná zaplatiť poistné za apríl 2020. Pri platení poistného je SZČO povinná platbu poistného identifikovať a uviesť k nej variabilný symbol a špecifický symbol.
Variabilný symbol (VS) je číslo fyzickej osoby a právnickej osoby povinnej odvádzať poistné, ktoré prideľuje Sociálna poisťovňa. Špecifický symbol (ŠS) je číselné označenie príslušného kalendárneho mesiaca a kalendárneho roka, za ktoré sa platí poistné (napr. ŠS za január 2022 je tvare 012022 alebo 202201).
V prípade, ak odvádzateľ poistného uhrádza poistné trvalým príkazom, je špecifický symbol v tvare 88. Pri platení poistného predpísaného rozhodnutím Sociálnej poisťovne je špecifický symbol uvedený vo výrokovej časti rozhodnutia. Bez uvedenia variabilného a špecifického symbolu k platbe poistného spôsob zaevidovania a priradenia platby poistného k obdobiu určí Sociálna poisťovňa.
Príklad: SZČO pri úhrade poistného za mesiac jún 2022 uviedla iba svoj VS, ŠS neuviedla vôbec. To znamená, že informačný systém Sociálnej poisťovne podľa správne uvedeného VS identifikuje osobu, ktorá poistné zaplatila a priradí platbu na jej saldokonto (účet). Keďže ale nie je v platbe poistného uvedené obdobie, za ktoré sa poistné uhrádza (ŠS), Sociálna poisťovňa (jej informačný systém) priradí platbu na obdobie, ktoré nie je uhradené v správnej sume (ak takéto obdobie osoba má), t. j. na iné obdobie, než za aké SZČO mala úmysel poistné zaplatiť. V tomto prípade nie na obdobie jún 2022, ale napríklad na obdobie december 2021, pretože za december 2021 SZČO nemá uhradené poistné vôbec.
Poistné sa platí bezhotovostným prevodom alebo poštovou poukážkou. Sociálna poisťovňa predpíše poistné SZČO, ktorá neodviedla poistné vôbec alebo ho odviedla v nesprávnej sume. Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO zaplatila bez právneho dôvodu (napríklad za február 2022 bola SZČO povinná zaplatiť poistné 187,78 eura, v skutočnosti uhradila 197,78 eura, t. j. zaplatila bez právneho dôvodu poistné 10,00 eur), a to do 60 dní od zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo do 30 dní od doručenia písomnej žiadosti SZČO. Právo na vrátenie poistného sa premlčí do desiatich rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola platba poistného zaplateného bez právneho dôvodu zúčtovaná na účet Sociálnej poisťovne. Poistné, ktoré je Sociálna poisťovňa povinná vrátiť, sa v prípade pohľadávky Sociálnej poisťovne voči SZČO použije na zápočet tejto pohľadávky. To znamená, že ak Sociálna poisťovňa eviduje voči SZČO pohľadávku (dlžné poistné) napríklad za mesiac január 2022 v sume 25,00 eur, uvedený preplatok na poistnom vo výške 10,00 eur Sociálna poisťovňa SZČO nevráti, ale zaúčtuje ho na účet SZČO na obdobie január 2022. Zostatok dlhu za január 2022 je po zápočte pohľadávky vo výške 15,00 eur.
Dodatočné daňové priznanieAk sa na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmenila výška dosiahnutých príjmov SZČO, táto zmena je rozhodujúca na vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia len vtedy, ak má vplyv na aktuálne nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie. Ak sa na základe dodatočného daňového priznania alebo na základe dodatočného platobného výmeru vydaného správcom dane zmení vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po predložení dodatočného daňového priznania správcovi dane alebo po nadobudnutí právoplatnosti dodatočného platobného výmeru.
SZČO a vznik odvodovej povinnosti k 1. júlu 2021SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2020 do 31. marca 2021 Sociálna poisťovňa do 21. júla 2021 písomne (v prípade, že SZČO má aktivovanú e-schránku, tak prostredníctvom nej) informuje o vzniku, pokračovaní alebo zániku povinného poistenia od 1. júla 2021. V tomto oznámení nájdu všetky potrebné informácie o platení poistného. Prvý raz SZČO zaplatia poistné v novo určenej výške do 9. augusta 2021 (za mesiac júl). Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. júla 2021 fyzickým osobám (FO), ktoré za kalendárny rok 2020 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 552 eur (čiže 6 552,01 eura a viac), za rok 2020 nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a zároveň majú k 1. júlu 2021 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti. Ak FO činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Sumu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) za rok 2020 bez odpočítania výdavkov. Ak je SZČO povinne poistená k 30. júnu 2021 a za rok 2020 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 6 552 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Povinné poistenie SZČO zaniká 30. júna 2021 fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2020 dosiahli príjem rovnajúci sa sume 6 552 eur alebo nižší. Ak takáto SZČO mala za rok 2020 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, povinné poistenie jej zaniká až 30. septembra 2021. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku poistného oznamuje SZČO Sociálna poisťovňa. SZČO, ktorá za rok 2020 nemala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a dosiahla hranicu príjmu na vznik povinného poistenia alebo pokračovanie povinného poistenia, má od júla 2021 nový vymeriavací základ na platenie poistného a s tým súvisiacu novú mesačnú sumu poistného. Novú sumu poistného uhrádza prvýkrát so splatnosťou do 9. augusta 2021.
V kalendárnom roku 2022 pre povinne poistenú SZČO platí:
V kalendárnom roku 2021 pre povinne poistenú SZČO platí:
Vaša otázka
SZČO s predĺženou lehotou na podanie daňového priznania za rok 2020Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. októbra 2021 fyzickým osobám (FO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2020 a v kalendárnom roku 2020 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 552 eur (čiže 6 552,01 eura a viac) a zároveň majú k 1. októbru 2021 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti. Ak FO činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Hranicu príjmu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) za rok 2020 bez odpočítania výdavkov. Ak je SZČO povinne poistená k 30. septembru 2021 (SZČO, ktorá mala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2020) a za rok 2020 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 6 552 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Povinné poistenie SZČO zaniká 30. septembra 2021 tým FO, ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2020 a ktoré za kalendárny rok 2020 dosiahli príjem rovnajúci sa alebo nižší sume 6 552 eur. Ak povinne poistená SZČO mala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2020, za obdobie od 1. júla 2021 do 30. septembra 2021 platí poistné z vymeriavacieho základu, z ktorého platila aj pred 1. júlom 2021. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku poistného oznamuje SZČO Sociálna poisťovňa. SZČO, ktorá má za rok 2020 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a dosiahla hranicu príjmu na vznik alebo pokračovanie povinného poistenia, má od októbra 2021 nový vymeriavací základ na platenie poistného a s tým súvisiacu novú mesačnú sumu poistného. Novú sumu poistného uhradí prvýkrát so splatnosťou do 8. novembra 2021.
V kalendárnom roku 2022 pre povinne poistenú SZČO platí:
V kalendárnom roku 2021 pre povinne poistenú SZČO platí:
Vaša otázka
SZČO a vznik odvodovej povinnosti na základe podaného daňového priznania za rok 2019SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020 Sociálna poisťovňa do 21. júla 2020 písomne (v prípade, že SZČO má aktivovanú e-schránku, tak prostredníctvom nej) informovala o vzniku, pokračovaní alebo zániku povinného poistenia od 1. júla 2020. V tomto oznámení nájdu všetky potrebné informácie o platení poistného. Prvý raz SZČO zaplatili poistné v novo určenej výške do 10. augusta 2020 (za mesiac júl). Ak SZČO, ktorá podala daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020, podá po 31. marci 2020 do 2. novembra 2020 opravné daňové priznanie, ktoré bude mať vplyv na vznik/zánik sociálneho poistenia, resp. na výšku vymeriavacieho základu, opravné daňové priznanie bude zohľadnené k 1. februáru 2021. Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. júla 2020 fyzickým osobám (FO), ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020 a ktoré za kalendárny rok 2019 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 078 eur (čiže 6 078,01 eura a viac), za rok 2019 nemali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a zároveň majú k 1. júlu 2020 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti. Ak FO činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Sumu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) za rok 2019 bez odpočítania výdavkov. Ak je SZČO, ktorá podala daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020, povinne poistená k 30. júnu 2020 a za rok 2019 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 6 078 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Povinné poistenie SZČO zaniká 30. júna 2020 fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2019 dosiahli príjem rovnajúci sa sume 6 078 eur alebo nižší. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku poistného oznamuje SZČO Sociálna poisťovňa. SZČO, ktorá podala daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020 a ktorá za rok 2019 nemala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a dosiahla hranicu príjmu na vznik povinného poistenia alebo pokračovanie povinného poistenia, má od júla 2020 nový vymeriavací základ na platenie poistného a s tým súvisiacu novú mesačnú sumu poistného. Novú sumu poistného uhrádza prvýkrát so splatnosťou do 10 . augusta 2020.
SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020 a využili „novú“ lehotu na podania daňového priznania počas mimoriadnej situácie, sa vznik poistenia bude posudzovať k 1. februáru 2021.
V kalendárnom roku 2021 pre povinne poistenú SZČO platí:
V kalendárnom roku 2020 pre povinne poistenú SZČO platí:
Vaša otázka
SZČO s predĺženou lehotou na podanie daňového priznania za rok 2019Povinné poistenie SZČO vzniká od 1. februára 2021 fyzickým osobám (FO), ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019 a v kalendárnom roku 2019 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti vyšší ako 6 552 eur (čiže 6 552,01 eura a viac) a zároveň majú k 1. februáru 2021 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti. Ak FO činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Hranicu príjmu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov) za rok 2019 bez odpočítania výdavkov. Ak je SZČO povinne poistená k 31. januáru 2021 (SZČO, ktorá mala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019) a za rok 2019 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 6 552 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Povinné poistenie SZČO zaniká 31. januára 2021 tým FO, ktoré mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019 a ktoré za kalendárny rok 2019 dosiahli príjem rovnajúci sa alebo nižší sume 6 552 eur. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku poistného oznamuje SZČO Sociálna poisťovňa. SZČO, ktorá má za rok 2019 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania a dosiahla hranicu príjmu na vznik alebo pokračovanie povinného poistenia, má od 1. februára 2021 nový vymeriavací základ na platenie poistného a s tým súvisiacu novú mesačnú sumu poistného. Novú sumu poistného uhradí prvýkrát so splatnosťou do 8. marca 2021.
V kalendárnom roku 2021 pre povinne poistenú SZČO platí:
V kalendárnom roku 2020 pre povinne poistenú SZČO platí:
Vaša otázka
Vymeriavací základ SZČOVymeriavací základ SZČO sa určuje takto: Čiastkový základ dane : koeficient 1,486 : 12 Čiastkový základ dane je pri tomto výpočte neznížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie a poistné na povinné sociálne poistenie SZČO. Na informatívny výpočet vymeriavacieho základu a výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO možno použiť Kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO.
Vaša otázka
Umelci - autori - športovciFyzickým osobám, ktoré podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť nevykonávajú na základe oprávnenia (napr. umelci, autori, športovci) a do 31. marca 2020 podali daňové priznanie za rok 2019, vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO od 1. júla 2020, ak za kalendárny rok 2019 dosiahli príjem vyšší ako 6 078 eur (čiže 6 078,01 eura a viac). (Ak takéto osoby podali daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020, vznikne im povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO od 1. februára 2021, ak za kalendárny rok 2019 dosiahli príjem vyšší ako 6 552 eur (čiže 6 552,01 eura a viac). Za rovnakých podmienok vzniká od 1. februára 2021 povinné poistenie SZČO fyzickým osobám, ktoré mali za rok 2019 predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Ak SZČO, ktorá podala daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020 bola povinne poistená k 30. júnu 2020 a za rok 2019 dosiahla príjem vyšší ako 6 078 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Ak SZČO, ktorá podala daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020 alebo ak SZČO mala predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019, bola povinne poistená k 31. januáru 2021 a za rok 2019 dosiahla príjem vyšší ako 6 552 eur, povinné poistenie jej trvá naďalej. Povinné poistenie SZČO, ktorá činnosť nevykonávala na základe oprávnenia, nevznikne takej fyzickej osobe, ktorá hranicu príjmu za kalendárny rok 2019 síce dosiahla, ale činnosť (uvedenú v § 3 ods. 1 písm. b) a ods. 2 a 3 zákona o sociálnom poistení) k 1. júlu 2020 alebo k 1. februáru 2021 nevykonáva a Sociálnej poisťovni o tom predložila čestné vyhlásenie najneskôr 1. júla 2020, resp. 1. februára 2021.
Povinné poistenie SZČO k 1. júlu 2020 alebo k 1. februáru 2021 nevzniká aj vtedy, ak čestné vyhlásenie o nevykonávaní činnosti predloží:
Právne účinky čestného vyhlásenia o nevykonávaní činnosti nastávajú odo dňa, od ktorého podľa čestného vyhlásenia SZČO nevykonáva túto činnosť, ale najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni, t. j. čestné vyhlásenie nemá spätné právne účinky.
Upozornenie:
Príklad: Hranica príjmu pre posudzovanie vzniku, resp. trvania povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO je v sume 6 552 eur.
Čestné vyhlásenia: Vaša otázka
SZČO a skončenie výkonu činnostiPovinné poistenie a s tým spojená odvodová povinnosť zaniká živnostníkovi alebo inej SZČO odo dňa, od ktorého nie je oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie tejto činnosti. Ak má SZČO viac oprávnení, poistenie jej zaniká až zánikom posledného oprávnenia na výkon alebo prevádzkovanie činnosti SZČO. SZČO, ktorá nevykonáva činnosť na základe oprávnenia, zaniká jej povinné poistenie odo dňa, od ktorého podľa čestného vyhlásenia nevykonáva túto činnosť, najskôr odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni. Ak SZČO zanikne oprávnenie alebo prestane vykonávať činnosť na základe čestného vyhlásenia (činnosť, ktorú možno vykonávať bez oprávnenia), vznik povinného poistenia sa jej nebude posudzovať k 1. júlu 2020 (ak SZČO podala daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020) alebo k 1. februáru 2021 (ak SZČO podala daňové priznanie za rok 2019 po 31. marci 2020 alebo v prípade predĺženej lehoty na podanie daňového priznania za rok 2019 za predpokladu, že pred 1. júlom 2020, resp. 1. februárom 2021 jej nevzniklo nové oprávnenie, resp. nezačala vykonávať opätovne činnosť, ktorú možno vykonávať aj bez oprávnenia. To znamená, že povinné poistenie SZČO sa bude k 1. júlu 2020, resp. k 1. februáru 2021 posudzovať tým SZČO, ktoré k tomuto dátumu majú oprávnenie na výkon podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, resp. vykonávajú činnosť, ktorú možno vykonávať aj bez oprávnenia (autor, umelec alebo športovec).
Čestné vyhlásenia:
Vaša otázka SZČO a zmena formy výkonu činnostiČestné vyhlásenie o zániku alebo vzniku povinného sociálneho poistenia SZČO predkladajú pobočkám Sociálnej poisťovne aj také fyzické osoby, ktoré síce majú oprávnenie podľa osobitného predpisu na vykonávanie podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti, ale na jeho základe vykonávajú činnosť výlučne v právnom vzťahu, z ktorého nedosahujú príjem z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (napr. pracovnoprávny vzťah). Zároveň však platí, že také fyzické osoby nemajú žiadne iné oprávnenie na vykonávanie podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti a nie sú ani fyzickými osobami vykonávajúcou činnosť bez oprávnenia. To znamená, že od istého času môžu uvedené fyzické osoby zmeniť formu vykonávania činnosti na základe oprávnenia. Keďže inštitúcie vydávajúce oprávnenia podľa osobitného predpisu údaj o zmene formy výkonu činnosti Sociálnej poisťovni neoznamujú, toto deklarujú Sociálnej poisťovni fyzické osoby predložením čestného vyhlásenia.
Príklad Fyzická osoba predloží 25. januára 2022 čestné vyhlásenie o tom, že od 4. februára 2022 je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu výlučne na výkon činnosti v právnom vzťahu zakladajúcom právo na príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 1 písm. a) až h) a m) zákona o dani z príjmov a od toho dňa nevykonáva na základe uvedeného oprávnenia činnosť SZČO a nedosahuje príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Povinné poistenie SZČO zanikne takejto fyzickej osobe na základe predloženého čestného vyhlásenia 3. februára 2022.
Zmena formy výkonu činnosti späť na výkon činnosti SZČO, na dosahovanie príjmu z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, má analogické účinky, ako keď fyzická osoba je opätovne oprávnená na výkon alebo prevádzkovanie samostatnej zárobkovej činnosti, t. j. vzniká jej povinné sociálne poistenie SZČO (za predpokladu, že je dosiahnutá aj zákonom stanovená hranica príjmu z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za sledovaný kalendárny rok). Na účely zániku/vzniku povinného poistenia SZČO sú na webovej stránke Sociálnej poisťovne zverejnené tlačivá čestného vyhlásenia: Vaša otázka
Ďalšie povinnostiSamostatne zárobkovo činná osoba má tieto ďalšie povinnosti:
Vaša otázka
Nároky na dávkyZ dôchodkového poistenia:
Z nemocenského poistenia: Vaša otázka
Ak SZČO má dva druhy sociálneho poistenia a chce nemocenské dávky ako zamestnanec aj ako SZČO, musí lekára požiadať o dve potvrdenia o PNAk je povinne nemocensky poistený živnostník (SZČO) súčasne aj zamestnaný a v čase uznanej PN si chce v Sociálnej poisťovni uplatniť nárok na nemocenské dávky z obidvoch poistných vzťahov (aj ako SZČO a zároveň aj ako zamestnanec), musí si od lekára vyžiadať dve žiadosti „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ pre každé nemocenské poistenie zvlášť, pričom na každej žiadosti je potrebné, aby bol vyznačený poistný vzťah, z ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného. Na oboch žiadostiach pritom do príslušnej rubriky vyznačí, že si nárok na dávku uplatňuje aj z iného poistného vzťahu a obidve žiadosti musí osobitne odovzdať v Sociálnej poisťovni. Dôvod – osobitne odovzdať dve potvrdenia – spočíva predovšetkým v tom, že uznanie jednej PN-ky neznamená automaticky nárok aj na druhú PN. Naopak, je na rozhodnutí takejto osoby, či si uplatní nárok na výplatu nemocenského z oboch, príp. viacerých nemocenských poistení alebo len z jedného. Môže však nastať aj taký prípad, kedy toto rozhodnutie nezáleží na vôli poistenca, ale ošetrujúci lekár uzná fyzickú osobu za dočasne PN iba na výkon niektorej z viacerých zárobkových činností. Potom si tento poistenec môže uplatniť nárok na výplatu dávky iba z toho nemocenského poistenia, z ktorého bol uznaný za dočasne PN. Z uvedených dôvodov nie je možné, aby Sociálna poisťovňa na základe uplatnenia si nároku na jednu dávku automaticky túto žiadosť preniesla aj do druhého poistného vzťahu tohto poistenca a vybavila ju bez toho, aby si osobitne požiadal o nemocenské aj z druhej PN. Preto musí fyzicky žiadať o nemocenskú dávku z každého poistenia osobitne. Zo strany Sociálnej poisťovne nejde v žiadnom prípade o prehnanú byrokraciu, ale o potrebu osobitne a konkrétne (adresne) posúdiť každú žiadosť o nemocenské a tiež o rešpektovanie a zachovanie možnosti voľby takého poistenca na uplatnenie nároku na výplatu dávok. Sociálna poisťovňa zároveň zdôrazňuje, že ak je poistenec iba zamestnancom, resp. iba SZČO, vyššie uvedené postupy sa ho netýkajú – u lekára si vyžiada len jednu žiadosť – „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“. Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení (a poistenec si uplatní nárok na výplatu), celková nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
SankcieSZČO povinnej odvádzať poistné a príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktorá neodviedla poistné a príspevky za príslušný kalendárny mesiac včas alebo ich odviedla v nižšej sume, Sociálna poisťovňa predpíše penále vo výške 0,05 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie do dňa, keď bola dlžná suma poukázaná na účet Sociálnej poisťovne, zaplatená v hotovosti, zaplatená exekútorovi alebo do dňa začatia kontroly. Za porušenie povinností ustanovených zákonom o sociálnom poistení môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do výšky 16 596,96 eur. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti. Pre SZČO platí princíp druhej šance v prípade, ak nesplní svoju povinnosť v zákonom stanovených lehotách, avšak ju splní dodatočne v ďalšej sedemdňovej lehote. V prípade splnenia povinnosti v „dodatočnej lehote“ Sociálna poisťovňa SZČO pokutu neuloží. Ak povinne dôchodkovo poistená SZČO nezaplatí včas a v správnej sume poistné na dôchodkové poistenie, obdobie, za ktoré bola povinná platiť toto poistné, sa započíta ako obdobie dôchodkového poistenia až odo dňa, v ktorom bola zaplatená celá suma dlžného poistného na dôchodkové poistenie. V nemocenskom poistení môže SZČO stratiť nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu.
Dôležité informácieDenný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky sa vypočíta tak, že súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, sa vydelí počtom dní rozhodujúceho obdobia. Zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu SZČO je:
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok je spravidla jedna tridsatina minimálneho vymeriavacieho základu, pričom zákon o sociálnom poistení stanovuje výnimky, kedy sa pravdepodobný denný vymeriavací základ určí z vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor. Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ak:
Vaša otázka |