|
Kto a ako môže požiadať o odklad odvodovKto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za marec 2020Dňa 6. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení (zákon č. 68/2020 Z. z., § 293ew zákona o sociálnom poistení), ktorá umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie a dňa 22. mája 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za marec 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za marec 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za marec 2020 a obratom listinne odoslať do Sociálnej poisťovne. Tento formulár sa považuje súčasne aj za žiadosť o odklad platenia odvodov.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2021 platí na poistné za marec 2020 (pôvodne splatné v mesiaci apríl 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného za ďalšie obdobia. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac marec 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho mesiaca po mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia? V súvislosti s koronakrízou väčšina zamestnancov, ktorí inak pracujú v zahraničí (alebo striedavo v zahraničí a na Slovensku) momentálne nemôžu vycestovať a zostali v SR, pričom môžu pracovať z domu. Pre nich platia nasledujúce pravidlá. V zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v súčasnosti často vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. To, že v dôsledku mimoriadnych opatrení kvôli pandémii koronavírusu momentálne vykonávajú prácu z domu, nie je skutočnosťou, ktorá by spôsobovala zmenu v uplatniteľných právnych predpisoch, resp. zmenu štátu, v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie. Platí pre nich nasledovné:
Kto a ako môže žiadať o odpustenie odvodov za apríl 2020Zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO, ktorí mali v apríli 2020 uzatvorenú prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu najmenej na 15 dní, nie sú povinní zaplatiť poistné na sociálne poistenie za apríl 2020. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť dňa 25. apríla 2020. Koho sa odpustenie odvodov týka?
Ako požiadať o odpustenie? Uzatvorenie prevádzky, ktorú zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO bola nútená uzatvoriť na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (www.uvzsr.sk) pri ohrození verejného zdravia, preukáže čestným vyhlásením, ktoré pošle príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne najneskôr do 18. mája 2020.
Formulár je zverejnený tu: Čestné vyhlásenie na odpustenie odvodov (verzia vo worde) Formulár možno zaslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne i poštou (Kontakty – pobočky). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odpustiť platenie poistného. Zatiaľ ide o apríl 2020.
Nárok na dávky sa nemení Pri posúdenie nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac apríl 2020, ktoré bolo zamestnávateľovi alebo povinne poistenej SZČO odpustené, považuje za zaplatené. To isté platí aj v prípade dôchodkových dávok – dotknutých poistencov (aj sporiteľov v II. pilieri), ktoré sa pre odpustené odvody neznižujú. Ak zamestnávateľ prevádzkuje viac prevádzok a minimálne jednu z nich bol nútený na základe opatrenia zatvoriť, odpustenie platenia poistného za mesiac apríl 2020 si uplatňuje aj na tých zamestnancov, ktorí naďalej vykonávali pracovnú činnosť v ostatných prevádzkach. Ako zistím, že čestné vyhlásenie na odpustenia odvodov za apríl 2020 prišlo do Sociálnej poisťovne správne Zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorí zasielajú do Sociálnej poisťovne Čestné vyhlásenie na odpustenie odvodov za mesiac apríl 2020 teda nemusia telefonovať ani inak kontaktovať pobočku Sociálnej poisťovne, aby si prijatie svojej žiadosti o odpustenie odvodov za apríl overovali. Ak niektoré z identifikačných údajov vo formulári nevyplnili správne, bude ich kontaktovať miestne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne so žiadosťou o nápravu a odoslanie správne vyplneného formuláru. O jeho úspešnom spracovaní bude Sociálna poisťovňa žiadateľov navyše informovať aj mailovou formou (nie však okamžite), ak uvedú svoju mailovú adresu. Povinnosť vykazovať poistné sa ani pri odpustení odvodov za apríl nemení
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že zamestnávatelia sú aj v prípade odpustenia odvodov za časť zamestnávateľa za mesiac apríl 2020 povinní poistné na sociálne poistenie vykázať a predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Sú povinní tak urobiť v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. Povinnosť vykazovať poistné na sociálne poistenie za mesiac apríl 2020 sa teda nemení. Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, tzn. zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa aj za zamestnanca a napriek tomu, že má odpustené odvody za časť zamestnávateľa, nevykazuje z tohto dôvodu nulové poistné.
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za máj 2020Dňa 6. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení (zákon č. 68/2020 Z. z., § 293ew zákona o sociálnom poistení), ktorá umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie a dňa 22. mája 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za máj 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za máj 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru (listinná podoba formuláru) pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za máj 2020 a listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2021 platí na poistné za máj 2020 (pôvodne splatné v mesiaci jún 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac máj 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho mesiaca po mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za jún 2020Dňa 24. júna 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 172/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac jún 2020.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za jún 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za jún 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za jún 2020 a listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2021 platí na poistné za jún 2020 (pôvodne splatné v mesiaci júl 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac jún 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho mesiaca po mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za december 2020Dňa 17. decembra 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 380/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 172/2020 Z. z. a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac december 2020.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za december 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za december 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za december 2020 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2021 platí na poistné za december 2020 (pôvodne splatné v mesiaci január 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac december 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho mesiaca po mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia?V súvislosti s koronakrízou väčšina zamestnancov, ktorí inak pracujú v zahraničí (alebo striedavo v zahraničí a na Slovensku) momentálne nemôžu vycestovať a zostali v SR, pričom môžu pracovať z domu. Pre nich platia nasledujúce pravidlá. V zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v súčasnosti často vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. To, že v dôsledku mimoriadnych opatrení kvôli pandémii koronavírusu momentálne vykonávajú prácu z domu, nie je skutočnosťou, ktorá by spôsobovala zmenu v uplatniteľných právnych predpisoch, resp. zmenu štátu, v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie. Platí pre nich nasledovné:
Ako majú postupovať vyslaní zamestnanci a SZČO počas korona-krízy pri prerušení činnosti v zahraničíSociálna poisťovňa zároveň upozorňuje vyslaných zamestnancov alebo SZČO, že ak svoju činnosť v zahraničí, na ktorú mali vystavené formuláre PD A1, prerušujú v dôsledku pandémie koronavírusu, netreba túto skutočnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ak nenastane niektorá z nižšie uvedených skutočností:
V čase mimoriadneho režimu je možné vyššie uvedené oznámenia doručiť pobočke Sociálnej poisťovne najlepšie elektronicky prostredníctvom e-schránky, poštou alebo osobne do schránky pri vstupe do budovy pobočky Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa tiež upozorňuje zamestnancov alebo SZČO vykonávajúcich zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, že ak svoju činnosť v zahraničí, na ktorú mali vystavené formuláre PD A1, prerušujú v dôsledku pandémie koronavírusu, netreba túto skutočnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.
Upozorňujeme, že vyššie uvedené situácie sa vzťahujú na prerušenie výkonu zárobkovej činnosti v inom členskom štáte, resp. zmeny miesta/spôsobu výkonu práce v dôsledku mimoriadnych opatrení pre pandémiu koronavírusu, t. j. ak k prerušeniu výkonu zárobkovej činnosti v inom členskom štáte, resp. zmeny miesta/spôsobu výkonu práce dôjde na základe iných skutočností, je potrebné takúto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni, resp. postupovať v zmysle platnej európskej a slovenskej legislatívy v danej oblasti.
Ako budú SZČO platiť odvodyKeďže živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) majú zákonnú možnosť odložiť si v tomto mimoriadnom období podanie daňového priznania za rok 2019 do 2. novembra 2020, aj posudzovanie ich povinného sociálneho poistenia a platenie odvodov v novej výške sa tým v niektorých prípadoch posúva. Až po odovzdaní daňových priznaní za rok 2019 bude môcť Sociálna poisťovňa určiť, či a v akej výške budú povinní platiť poistné v ďalšom období.
A. SZČO, ktoré podali daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020: Vznik poistenia sa im posúdil k 1. júlu 2020:. Prípadné opravné daňové priznania, ktoré takáto osoba podá po 31. marci 2020 do 2. novembra 2020 a ktoré budú mať vplyv na vznik/zánik sociálneho poistenia, resp. na výšku vymeriavacieho základu, budú zohľadnené až k 1. februáru 2021, t. j. k prvému dňu tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom uplynula lehota na podanie daňového priznania, a tá uplynie 2. novembra 2020.
B. SZČO, ktoré nepodali daňové priznanie za rok 2019 do 31. marca 2020 a využili „novú“ lehotu na podanie daňového priznania: Vznik poistenia sa im bude posudzovať k 1. februáru 2021, t. j. k prvému dňu tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom uplynula lehota na podanie daňového priznania, a tá uplynie 2. novembra 2020.
Príklad 1: Lehota na podanie daňového priznania za rok 2019 sa končí 2. novembra 2020. Vznik poistenia SZČO sa bude posudzovať k 1. februáru 2021. Táto SZČO platí poistné na sociálne poistenie od 1. júla 2020 do 31. januára 2021 v takej výške, v akej ho platila do 30. júna 2020 na základe daňového priznania za rok 2018.
C. SZČO, ktoré majú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2019: Tejto skupine živnostníkov sa bude posudzovať vznik/zánik poistenia od 1. februára 2021, t. j. od prvého dňa tretieho kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci, v ktorom uplynula lehota na podanie daňového priznania, a tá uplynie 2. novembra 2020. Príklad 2: Lehota na podanie daňového priznania za rok 2019 sa končí 2. novembra 2020. SZČO oznámila predĺženie lehoty na podanie daňového priznania (DP) o šesť mesiacov, t. j. do 30. septembra 2020. Povinné poistenie jej vznikne od 1. februára 2021 za predpokladu, že jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2019 bol vyšší ako zákonom stanovená hranica príjmu (6 078 eur). Ak nedosiahne túto výšku príjmu, povinné poistenie jej zanikne 31. januára 2021. Sociálna poisťovňa má naďalej povinnosť oznámiť SZČO vznik poistenia, a to do 20 dní od tohto vzniku. Živnostníci teda dostanú od Sociálnej poisťovne písomné oznámenie aj s určením výšky „nového“ poistného na základe údajov z daňového priznania za rok 2019.
Čestné vyhlásenie SZČO o nepodaní daňového priznania za rok 2019Sociálna poisťovňa upozorňuje tých živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorí nepodali a ani nepodávajú daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2019, že pre nich na svojej webovej stránke zverejnila tlačivo Čestné vyhlásenie o nepodaní daňového priznania. Vyplnené tlačivo je potrebné čo najskôr zaslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, aby mohla posúdiť zánik povinného poistenia SZČO. Po zapracovaní tohto čestného vyhlásenia, pokiaľ sa nepreukáže opak, dôjde k zániku povinného poistenia SZČO ku dňu 30. júna 2020 a k zániku povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie za obdobie od 1. júla 2020. Tlačivo Čestné vyhlásenie o nepodaní daňového priznania je určené pre povinne poistenú SZČO, ktorá nepodala a ani nepodá daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2019, pretože v súvislosti s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti ho ani nemá podľa zákona o dani z príjmov povinnosť podať. Sociálna poisťovňa odporúča využiť elektronický formulár Čestného vyhlásenie o nepodaní daňového priznania, v nevyhnutnom prípade je možné využiť aj listinnú podobu formuláru, ktorú treba doručiť do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne.
Najčastejšie otázky v čase korona-krízy pozri tu: Najčastejšie otázky
|