|
Čo treba oznámiť Sociálnej poisťovniČo všetko musíte oznámiť Sociálnej poisťovni, aby ste nemali problémy, nedostali sa medzi dlžníkov a neprišli o vyplácané dávky? Môže sa stať, že nedostanete peniaze z PN. Prestane vám „chodiť“ dôchodok. Alebo materská dávka. Takisto sa môže stať, že budete musieť vrátiť stovky eur, ktoré vám boli vyplácané navyše. A môže sa stať ešte čosi horšie – exekútor zablokuje váš účet s tým, že dlhujete tisícky eur.
Čo to pre vás znamená? Budú vám chýbať peniaze na zaplatenie bežných výdavkov. Pritom stačilo tak málo: splniť si oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni.
Zmena niektorých údajov v Sociálnej poisťovni – ako postupovať?V záujme správnej a včasnej komunikácie so Sociálnou poisťovňou je dôležité, aby jej poistenci oznámili zmenu niektorých údajov. Je to dokonca ich povinnosť, ktorá vyplýva zo zákona. Aké sú v tomto prípade povinnosti poistencov a ktoré údaje by mali nahlásiť vo vlastnom záujme?
Ktoré údaje (a ich zmenu) treba nahlásiť?
Ako treba pri nahlásení zmeny údajov postupovať?Zamestnávateľ oznamuje pobočke Sociálnej poisťovne prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby:
Miestna príslušnosť pobočky v konaní vo veciach sociálneho poistenia sa určuje miestom útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, alebo sídlom zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky, ak evidenciu miezd vedie iná právnická alebo fyzická osoba (alebo ak útvar, ktorý vedie evidenciu miezd, je mimo územia Slovenskej republiky). Viac o povinnostiach zamestnávateľa nájdete v časti Zamestnávateľ - Povinnosti.
Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby
Poberatelia dôchodkových aj iných dávok
Konkrétne situácie a možné nepríjemnostiZrušenie živnosti – pozor, aby ste sa nestali dlžníkom Sociálnej poisťovne Pán František si zrušil živnostenské oprávnenie. Povinné poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) mu však nezaniká, pretože okrem živnostenského listu má ešte ďalšie oprávnenie: oprávnenie na vykonávanie činnosti samostatne hospodáriaci roľník (SHR). To nezrušil, pričom ani činnosť SHR už nevykonáva. Aby mu zanikla povinnosť platiť poistné, je potrebné, aby požiadal príslušný obecný úrad (obec), ktorý mu oprávnenie na výkon činnosti SHR vydal, o zrušenie tohto oprávnenia, keďže činnosť SHR nevykonáva a ani nebude vykonávať.
Čo urobil nesprávne? Ak SZČO má okrem napríklad živnosti ďalšie takéto oprávnenie a nezruší ho, povinné poistenie SZČO voči Sociálnej poisťovni tejto osobe nezanikne, aj keď už reálne činnosť nevykonáva. Až keď obec Sociálnej poisťovni oznámi zánik oprávnenia na výkon činnosti SHR pána Františka, Sociálna poisťovňa mu oznámi zánik povinného sociálneho poistenia SZČO.
Odovzdajte preukaz o trvaní dočasnej PN, tzv. lístok na peniaze – pozor, hrozí vám oneskorené vyplatenie nemocenského Pán Karol je zamestnanec a ochorel. PN mu trvala až do ďalšieho mesiaca, preto mu lekár ku koncu kalendárneho mesiaca vystavil Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, tzv. lístok na peniaze. Pán Karol odovzdal lístok na peniaze zamestnávateľovi. Peniaze však neprišli, preto sa pán Karol informoval v Sociálnej poisťovni na dôvod a na to, či postupoval správne, keď odovzdal lístok na peniaze zamestnávateľovi. Dozvedel sa však, že postupoval nesprávne.
Ako mal postupovať? K zastaveniu PN-ky prišlo práve preto, že pán Karol neodovzdal lístok na peniaze priamo do príslušnej pobočky, ale zamestnávateľovi, ktorý nie je povinný lístok na peniaze odovzdať do Sociálnej poisťovne.
Oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni možno rozdeliť podľa toho, v akej životnej situácii sa nachádzate:
Pri platení poistnéhoa/ SZČO bez oprávnenia – ukončenie činnosti Ak povinne poistená SZČO bez oprávnenia (to znamená SZČO, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť bez oprávnenia, napr. autori, umelci) ukončí vykonávanie tejto samostatnej zárobkovej činnosti, je potrebné predložiť o tom pobočke Sociálnej poisťovne čestné vyhlásenie. Na základe tohto čestného vyhlásenia jej zaniká povinnosť platiť poistné odo dňa doručenia tohto vyhlásenia Sociálnej poisťovni. Spätné ukončenie činnosti nie je možné.
b/ SZČO s oprávnením – ukončenie činnosti Upozorňujeme SZČO, ktoré sú držiteľmi oprávnenia na vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti, že ak toto oprávnenie už nepotrebujú, pretože činnosť nevykonávajú, aby okrem zrušenia živnosti na živnostenskom úrade zrušili aj toto oprávnenie v inštitúcii, ktorá ho vydala. Zrušenie tohto oprávnenia je povinná Sociálnej poisťovni oznámiť príslušná inštitúcia, ktorá oprávnenie vydala. Takýmito inštitúciami sú napr.: Slovenská lekárska komora, Slovenská komora zubných lekárov, Komora veterinárnych lekárov SR, Slovenská advokátska komora, Slovenská komora daňových poradcov, Národná banka Slovenska, Slovenská komora stavebných inžinierov a rôzne ministerstvá a iné úrady verejnej správy (živnostenský úrad, obecný úrad a pod.). Ak takéto oprávnenie SZČO nezruší, môže jej v prípade dosiahnutia zákonom ustanovenej hranice príjmov z podnikania za predchádzajúci kalendárny rok vzniknúť povinné poistenie a povinnosť platiť poistné, aj keď reálne činnosť už nevykonáva. Pre Sociálnu poisťovňu je podľa zákona rozhodujúce, že na základe oprávnenia môže činnosť vykonávať, a nie, či ju aj skutočne vykonáva.
c/ SZČO – prerušenie činnosti Živnostníci a ostatné SZČO sú povinní pobočke Sociálnej poisťovne oznámiť prerušenie povinného poistenia na tlačive Registračný list FO do ôsmich kalendárnych dní od prerušenia v týchto situáciách:
V období, v ktorom má SZČO pozastavené prevádzkovanie živnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť je povinná oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia do 30 dní od prerušenia. Ak SZČO Sociálnej poisťovni neoznámi prerušenie povinného poistenia, Sociálna poisťovňa ju eviduje ako osobu povinnú platiť poistné, a tak sa vlastným zavinením môže dostať do zoznamu dlžníkov.
Pri poberaní dôchodkua/ Sirota – je v záujme siroty, aby čo najskôr oznámila ukončenie alebo prerušenie štúdia. Inak sa môže stať, že jej Sociálna poisťovňa navyše vyplatí sirotský dôchodok a bude ho musieť vrátiť.
b/ Vdovy a vdovci – musia v lehote do ôsmich kalendárnych dní oznámiť:
Ak uvedené zmeny nenahlásia, musia neprávom vyplatený vdovský/vdovecký dôchodok vrátiť.
c) Príjemca akéhokoľvek druhu dôchodku – musí v lehote do ôsmich kalendárnych dní nahlásiť zmenu:
d/ Zamestnanec, resp. SZČO, ktorý poberá predčasný starobný dôchodok alebo vykonáva prácu v zahraničí – musí v lehote do ôsmich dní oznámiť výkon zárobkovej činnosti v zahraničí. Ak zmenu neohlási, musí vrátiť neprávom vyplatené sumy dôchodku.
e/ Poberateľ dôchodku zo zahraničia – musí nahlásiť výšku dôchodku vyplácaného zo zahraničia na účely:
Ak zmenu neohlásia, musia vrátiť neprávom vyplatené sumy dôchodku resp. vianočného príspevku.
f/ Poberateľ dôchodku, ktorý má bydlisko v zahraničí a poberá aj dôchodok zo Sociálnej poisťovne – ten, ktorý má bydlisko v EÚ, musí Sociálnej poisťovni doručiť raz ročne (do 31. januára) tzv. doklad o žití. Dôchodca s bydliskom mimo EÚ tak musí urobiť raz štvrťročne (vždy do 15. apríla, 15. júla, 15. októbra a 15. januára v danom roku). Ak doklad o žití nepredložia, zastaví sa im výplata dôchodku až do predloženia tohto dokladu.
g/ Príjemca akéhokoľvek druhu dôchodku – musí oznámiť zmenu adresy bydliska, pričom platí, že bydlisko ≠ trvalý pobyt. Bydlisko je adresa, na ktorej príjemca dôchodku býva s úmyslom zdržiavať sa tam trvale. (Bydlisko je miesto, kde sa osoba väčšinou zdržiava, kde má rodinu, majetok, centrum svojich životných záujmov. Nemusí byť totožné s trvalým pobytom.) Ak neohlási zmenu v lehote do ôsmich kalendárnych dní, Sociálna poisťovňa mu nevie doručiť výzvu na preukázanie rozhodujúcich skutočností alebo vlastný dôchodok, čím sa predĺži konanie o dôchodku alebo sa zastaví výplata dôchodku. Sociálna poisťovňa mu nevie doručovať ani ďalšie písomnosti.
Pri poberaní dávok – nemocenské dávky, úrazové dávky, dávka v nezamestnanostia/ Dávka nemocenské alebo PN
Dajte si pozor na:
Pozor! V prípade, ak to poistenec neurobí, môže ostať bez finančných prostriedkov aj niekoľko mesiacov.
b/ Nemocenské a lístok na peniaze
Pozor!
c/ Hlásenie úrazu na účely nemocenského
d/ Dávka materské
e/ Zmena adresy a dávky
V oblasti lekárskej posudkovej činnostia/ Poberateľ invalidného dôchodku musí oznámiť zmenu adresy, kde sa zdržiava. Je to dôležité pri predvolávaní poberateľa dávky na kontrolnú lekársku prehliadku. Pozor! Ak sa poberateľ invalidného dôchodku bezdôvodne opakovane nedostaví v určený deň a hodinu na pojednávanie o posúdení zdravotného stavu, Sociálna poisťovňa výplatu invalidného dôchodku zastaví.
b/ Poberateľ dávky nemocenské musí ošetrujúcemu lekárovi pri vypĺňaní tlačiva Potvrdenie o dočasnej PN uviesť adresu, na ktorej sa počas trvania PN bude zdržiavať. V prípade zmeny tejto adresy, ak ju ošetrujúci lekár povolil, musí do ôsmich kalendárnych dní písomne túto zmenu ohlásiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Je to nevyhnutné pre kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Pozor! Ak zmenu neoznámi, znemožní výkon kontroly dodržiavania liečebného režimu a za to mu môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu.
Pozor! Sociálna poisťovňa upozorňuje, aby si všetci živnostníci a ostatné SZČO, zamestnávatelia, dobrovoľne poistené osoby, ale i poistenci štátu priebežne plnili povinnosť nahlasovať aktuálne kontaktné údaje. Je to predovšetkým v ich záujme, aby ich Sociálna poisťovňa mohla informovať o dôležitých skutočnostiach, ktoré majú vplyv na platenie poistného, výplatu dávok a riešenie rôznych iných životných situácií. |