|
Ako požiadať o jednotlivé dávky bez návštevy pobočky počas koronakrízy
Ako požiadať o pandemické ošetrovné a jeho výplatu(skrátený návod)
Upozornenie: Čestné vyhlásenie je možné poslať aj za dva, tri mesiace naraz, dávka však môže byť vyplatená až po doručení tohto vyhlásenia. Ak chcete dávku za príslušný mesiac, treba vypĺňať a posielať tlačivo do Sociálnej poisťovne priebežne po mesiacoch.
Ako a kedy požiadať o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovnéKrízová situácia v SR začala 12.3.2020. Počas krízovej situácie sa vypláca poistencom pandemické ošetrovné. O nároku na pandemické ošetrovné do 9.4.2021 rozhodovali pobočky iba raz, a to vždy k prvému dňu potreby osobnej a celodennej starostlivosti/ošetrovania počas krízovej situácie. Toto rozhodnutie malo byť platné až do skončenia krízovej situácie. Možnosť požiadať o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné je zavedená novelou zákona o sociálnom poistení od 10.4.2021. Túto možnosť môže využiť poistenec, ktorému pôvodne
O znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné musíte požiadať podaním žiadosti TU. Žiadosť zašlite pobočke, ktorá vám vypláca pandemické ošetrovné (ak vám bol nárok na túto dávku priznaný) alebo pobočke, ktorá vykonáva vaše nemocenské poistenie (ak vám nárok na pandemické ošetrovné priznaný pôvodne nebol). Znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné si nezamieňajte so zvýšením pandemického ošetrovného na 75 %. Pri zvýšení pandemického ošetrovného z 55 % na 75 % sa žiadosť nepodáva.
Žiadosť o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné zašlite miestne príslušnej pobočke:
Pozor !!! Ak požiadate o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné, pôvodne priznané ošetrovné sa prestane vyplácať a začne sa vyplácať novo priznané ošetrovné. Rovnako, ak vám nárok na pandemické ošetrovné po podaní žiadosti o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné nevznikne, pôvodne priznané pandemické ošetrovné sa prestane vyplácať. Príslušná pobočka prehodnotí nárok na pandemické ošetrovné k prvému dňu potreby osobnej a celodennej starostlivosti/ošetrovania (dátum ku ktorému sa nárok prehodnotí si nemôžete vybrať, vždy ide o prvý deň potreby osobnej a celodennej starostlivosti/ošetrovania) nasledujúcom po:
Príklad: Poistenec sa naposledy staral o dieťa do 11 rokov veku od 11. 1. 2021 do 12. 4 2021, t. j. počas celého obdobia posledného uzatvorenia škôl. Pandemické ošetrovné mu bolo priznané ešte v marci 2020 z vymeriavacích základov, ktoré dosiahol v roku 2019 (rozhodujúce obdobie). Nakoľko v roku 2020 mal vyššie vymeriavacie základy ako v roku 2019, môže podať žiadosť o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné. Pandemické ošetrovné za obdobie od 11. 1. 2021 do 9. 4. 2021 nie je možné prehodnotiť, t. j. vyplatené bude v sume priznanej v roku 2020. Znovu rozhodnúť o nároku na pandemické ošetrovné bude možné až odo dňa účinnosti novely zákona, ktorá túto možnosť zaviedla, t. j. od 10.4.2021. Rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné od 10. 4. 2021 zostane v platnosti až do podania ďalšej žiadosti o znovu posúdenie nároku na pandemické ošetrovné (po 30.6.2021), ak krízová situácia neskončí skôr.
Príklad: Poistenec sa staral o dieťa do 11 rokov veku od 11. 1. 2021 do 9. 4. 2021. Následne vznikne potreba ošetrovania chorého dieťaťa do 16 rokov veku od 15. 5. 2021. Pandemické ošetrovné mu bolo priznané ešte v marci 2020 z vymeriavacích základov, ktoré dosiahol v roku 2019 (rozhodujúce obdobie). Nakoľko v roku 2020 mal vyššie vymeriavacie základy ako v roku 2019, môže podať žiadosť o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné. Pandemické ošetrovné za obdobie od 11. 1. 2021 do 9. 4. 2021 nie je možné prehodnotiť, t. j. vyplatené bude v sume priznanej v roku 2020. Znovu rozhodnúť o nároku na pandemické ošetrovné bude možné až od 15. 5. 2021, t. j. od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania po nadobudnutí účinnosti novely zákona, ktorá znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné zaviedla. Rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné od 15. 5. 2021 zostane v platnosti až do podania ďalšej žiadosti o znovu posúdenie nároku na pandemické ošetrovné (po 30.6.2021), ak krízová situácia neskončí skôr. Po podaní žiadosti o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné je potrebné zasielať iba čestné vyhlásenia k žiadosti o pandemické ošetrovné. Ďalšiu žiadosť o znovu rozhodnutie o nároku na pandemické ošetrovné bude možné podať až po 30. 6. 2021.
Ako zasielať zoznamy detí a fyzických osôb a zoznamy dochádzkyNovela zákona o sociálnom poistení od 23. septembra 2020 priniesla zmenu pri zasielaní zoznamov škôlkarov a školákov. Príslušný okresný úrad bude po novom poskytovať Sociálnej poisťovni informácie len o tých deťoch, ktoré sa nezúčastňujú na výchovno-vzdelávacom procese (podľa predošlej legislatívy to bolo naopak – úrady nahlasovali Sociálnej poisťovni zoznamy detí, ktoré do školy/škôlky chodili). Prvé zoznamy „neúčasti“ zašlú školy okresným úradom v sídle kraja do 3. októbra 2020 za mesiac september 2020. Vzor zoznamov neprítomných pre školy a škôlky TU. Zoznamy detí, ktoré sa nezúčastnili na výchovno-vzdelávacom procese musí mať Sociálna poisťovňa v prípade materských škôl a škôl od okresných úradov za každý mesiac k dispozícii do 10. dňa nasledujúceho mesiaca. Detské jasle a ostatné zariadenia sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje klientom sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou, sú naďalej povinné zasielať zoznamy klientov a zmeny v týchto zoznamoch (vzor zoznamu klientov TU) spolu so zoznamami prítomných klientov (vzor zoznamu prítomných TU) a doručiť ich do e-schránky Sociálnej poisťovne v termíne do 10. dňa nasledujúceho mesiaca. Z uvedeného vyplýva, že pre detské jasle a zariadenia sociálnych služieb sa povinnosti nemenia. Načas doručené zoznamy so správnymi údajmi sú potrebné na to, aby Sociálna poisťovňa mohla následne skontrolovať nárok na vyplatenú pandemickú dávku ošetrovné poberateľovi tejto dávky. Zariadenia sú povinné požadované údaje zasielať spôsobom a formou určenou Sociálnou poisťovňou.
3. Zariadenia sociálnych služieb (detské jasle a ostatné zariadenia sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje klientom sociálna služba ambulantnou alebo pobytovou formou) pošlú Sociálnej poisťovni zoznamy klientov TU a zoznamy prítomných TU v termíne do 10. dňa kalendárneho mesiaca za predchádzajúci mesiac (do skončenia krízovej situácie): a. v ktorých bude uvedené meno, priezvisko, rodné číslo alebo dátum narodenia a obdobie návštevy zariadenia vo vykázanom mesiaci
b. v určenom formáte (predpísaná tabuľka vo formáte Excel, nie v inom formáte) c. príloha pomenovaná nasledovným názvom „dochZSS_MESTO_ulica_RRRRMM“, t. j. napr. „dochZSS_bratislava_konvalinkova_RRRRMM“ (bez diakritiky) kde RRRRMM je rok a mesiac za ktorý je zaslaný zoznam d. výlučne elektronicky zabezpečeným spôsobom, t. j. prostredníctvom ÚPVS e. s predmetnom správy označenom ako „zoznam dochádzky ZSS RRRR/MM“, kde RRRR/MM je rok/mesiac za ktorý je zaslaný zoznam
V prípade, ak zoznamy nebudú v požadovanom formáte (obsahovo, typom a pod.) budú vrátené odosielateľovi na opravu. Zoznamy je možné iba doplniť o požadované údaje, nie meniť ich štruktúru (napr. doplniť riadky do hlavičky a pod.)!!!
Poistenci: Kedy máte nárok na OČRV prípade detí, ktoré sú školopovinné, t. j. sú žiakmi škôl, rodič už nemôže (od septembra 2020) svojvoľne nechať dieťa doma, ak sa obáva pandémie, keďže by tým porušil školský zákon. (Režim prerušenia vyučovania v triedach škôl, t. j. uzatvorenia týchto častí škôl, upravujú rozhodnutia ministra školstva a zriaďovateľov, prípadne riaditeľov zariadení.) Nárok na pandemické OČR preto majú iba tí poistenci, ktorí sa starajú o deti do 11 rokov (do 18 rokov pri deťoch s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom), ktorých škola alebo trieda bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu (minister, zriaďovateľ, riaditeľ školy, hygienik). Ak však poistenec ošetruje choré dieťa do 16 rokov veku, t. j. dieťa, ktorému sa náhle zhoršil jeho zdravotný stav a ošetrujúci lekár mu preto potvrdil potrebu ošetrovania, naďalej má nárok na pandemické OČR. Rovnaká situácia pri starostlivosti je aktuálne aj v prípade detí, ktoré navštevujú materskú školu. Podľa zákona o sociálnom poistení má poistenec, ktorý poskytuje starostlivosť dieťaťu nárok na ošetrovné iba v prípade, ak je materská škola uzatvorená na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Ošetrovné nie je možné poberať vtedy, ak sa rodič rozhodne nedať dieťa do materskej školy alebo školy iba pre obavy z koronavírusu. U detí, ktoré ešte nie sú žiakmi materskej školy, a u blízkych príbuzných, ktorým je poskytovaná starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb, zostáva situácia nezmenená, t. j nárok na pandemické ošetrovné majú oprávnené osoby naďalej aj v prípade, ak sa rozhodnú nedať dieťa alebo blízkeho príbuzného do zariadenia z obavy pred koronavírusom.
Kto má nárok na nemocenské pri karanténe alebo izolácii (od 1.12.2021)Nárok na nemocenské má poistenec, ktorému počas krízovej situácie lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť pre karanténne opatrenie alebo izoláciu, a to od 1.12.2021. Ak poistencovi vznikne pracovná neschopnosť od tohto termínu (a neskôr), pandemické nemocenské mu už Sociálna poisťovňa nevypláca, vypláca mu „klasické“ nemocenské. Bližšie informácie nájdete tu: Nemocenské. Nárok na nemocenské má po splnení podmienok každý nemocensky poistený poistenec, čiže zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorému ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie. Dočasnú pracovnú neschopnosť uznanú z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie počas krízovej situácie potvrdzuje ošetrujúci lekár podľa aktuálnych pravidiel určených Úradom verejného zdravotníctva. Usmernenie lekárov všeobecnej zdravotnej starostlivosti pri potvrdzovaní dočasnej pracovnej neschopnosti je zverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR tu: https://www.health.gov.sk/?covid-19-metodicke-usmernenia
Ako požiadať o nemocenské pri karanténe alebo izolácii (od 1.12.2021)Aby poistenec v karanténe získal dávku zo Sociálnej poisťovne, musí postupovať nasledovne:
1. Poistenec, na ktorého sa vzťahuje karanténa v súlade s aktuálnym nariadením Úradu verejného zdravotníctva, resp. regionálneho úradu verejného zdravotníctva, kontaktuje ošetrujúceho lekára (telefonicky alebo mailom), ktorý mu vystaví potvrdenie o dočasnej PN z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie bez fyzického vyšetrenia, čiže „na diaľku“. Lekár zašle potvrdenie Sociálnej poisťovni (rovnaký postup platí pre zamestnanca, SZČO i dobrovoľne poistenú osobu). V prípade, ak tak určí lekár, dostaví sa osobne do jeho ambulancie. 2. Poistenec, ktorému lekár vystavil dočasnú pracovná neschopnosť „na diaľku“, vyplní a odošle elektronický formulár, ktorým si uplatní nárok na výplatu nemocenského pre karanténu alebo izoláciu. 3. Na uplatnenie nároku na nemocenské pri karanténnom opatrení/izolácii môže poistenec použiť nasledovné postupy:
(Pre nevyhnutné prípady zostáva v platnosti aj pdf formulár zverejnený tu: Žiadosť o nemocenské – nárok uplatnený počas krízovej situácie. Upozorňujeme, že pdf formulár si treba najprv uložiť do svojho PC, vyplniť, po vyplnení uložiť, skontrolovať uložené údaje a následne zaslať ako prílohu e-mailu – prostredníctvom tzv. „korona“ e-mailovej schránky miestne príslušnej pobočky: E-mailové adresy pobočiek).
Ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca vznikla od 1.12.2021 a neskôr, zamestnanec zasielala Sociálnej poisťovni elektronický formulár v prípade:
4. Zamestnanec by mal bezodkladne kontaktovať aj zamestnávateľa a informovať ho o tom, že je v karanténe alebo v izolácii. Nárok na náhradu príjmu si zamestnanec pri dočasnej pracovnej neschopnosti so vznikom od 1.12.2021 a neskôr uplatní tým, že oznámi zamestnávateľovi, že je dočasne práceneschopný z dôvodu karanténneho opatrenia/izolácie. 5. Sociálna poisťovňa po podaní žiadosti o nemocenské pri karanténe alebo izolácii spáruje žiadosť poistenca s potvrdením lekára a vydá písomné rozhodnutie o nároku na túto dávku. 6. Ak je dočasná pracovná neschopnosť uznaná pri osobnej návšteve lekára (karanténa/izolácia nesúvisí s covid-19), nárok na nemocenské si poistenec uplatňuje štandardným spôsobom.
Kto má nárok na pandemické nemocenské (platí do 30.11.2021)Nárok na pandemické nemocenské má poistenec, ktorý je počas krízovej situácie uznaný dočasne práceneschopným z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie. Keďže krízová, resp. mimoriadna situácia sa neskončila a naďalej trvá, platia podobné pravidlá, ako v uplynulých mesiacoch pandémie. Nárok na pandemické nemocenské má po splnení zákonom stanovených podmienok každý nemocensky poistený poistenec, čiže zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba, ktorému ošetrujúci lekár potvrdil dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie. Ak sa poistenec vracia z rizikových krajín (aktuálny zoznam pozri na www.korona.gov.sk), je povinný absolvovať 14-dňovú domácu izoláciu (www. korona.gov.sk/povinna-domaca-karantena). Usmernenie lekárov všeobecnej zdravotnej starostlivosti s vykazovaním ošetrovného a nemocenského v súvislosti s ochorením, kontaktom (izoláciou/karanténou) alebo špecifickou okolnosťou (zatvorenia definovaných zariadení) súvisiacou s ochorením COVID-19 v Slovenskej republike je zverejnený tu: https://www.standardnepostupy.sk/postupy-pre-ambulancie/.
Ako požiadať o pandemické nemocenské (platí do 30.11.2021)Aby poistenec v karanténe získal dávku od Sociálnej poisťovne, musí postupovať nasledovne: V prípade, ak bol poistenec pozitívne testovaný alebo javí príznaky ochorenia Covid-19, bol v kontakte s nakazenou osobou alebo sa vrátil z rizikovej krajiny, zostáva v karanténe a chce požiadať o dávku zo Sociálnej poisťovne, postupuje nasledovne:
Viac informácií pozri tu: Pandemické nemocenské
Ako požiadať o dôchodok v pobočke pri oranžovom a červenom režimeSociálna poisťovňa (SP) upozorňuje poistencov, ktorí chcú v čase koronakrízy požiadať o niektorú z dôchodkových dávok (dôchodok starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský/vdovecký, sirotský), že v súlade s opatreniami pre fungovanie pobočiek SP podľa Covid semaforu, v „oranžových“ a „červených“ pobočkách nie je možné osobne spisovať žiadosť o dôchodok. Preto odporúčame, aby si žiadateľ v takomto prípade preveril aktuálny režim fungovania miestne príslušnej pobočky cez Covid semafor, na webovej stránke Sociálnej poisťovne, prípadne kontaktoval priamo pobočku telefonicky alebo e-mailom a dohodol si ďalší postup. V „oranžových“ a „červených“ pobočkách (podľa aktuálnej situácie aj v ďalších určených) si poistenec dohodne termín (deň, hodinu), kedy príde osobne do pobočky podpísať vyplnenú žiadosť o dôchodok. Tú pripraví zamestnanec pobočky SP po vzájomnej telefonickej komunikácii a na základe žiadosti o spísanie žiadosti o dôchodok, ktorú poistenec zaslal. O spísanie žiadosti o dôchodok preto treba požiadať jedným z nasledujúcich spôsobov:
Pobočky žiadosti o spísanie žiadosti o dôchodok a rezervácie spracúvajú postupne, priebežne. Vzhľadom na momentálnu situáciu v súvislosti s pandémiou prosíme o zhovievavosť. Postup pobočky vo vzťahu k žiadateľom o dôchodok je nasledovný:
POZOR! Sociálna poisťovňa od 11. 11. 2020 dočasne upravila možnosti využitia Rezervačného systému.
Ako požiadať o dávku v nezamestnanosti(skrátený návod)
Upozornenie: Zákonné podmienky nároku, všeobecné informácie o dávke v nezamestnanosti a ďalšie formuláre sa nachádzajú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. V prípade nezrovnalostí v doručených dokumentoch Vás bude kontaktovať príslušná pobočka Sociálnej poisťovne telefonicky, resp. e-mailom.
Predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti do 31. 5. 2021Poberatelia dávky v nezamestnanosti budú môcť v súčasnej pandemickej situácii poberať dávku o dva mesiace dlhšie, maximálne však do 31. mája 2021. Vyplýva to z nariadenia vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého sa o dva mesiace predlžuje podporné obdobie v nezamestnanosti, ktoré uplynulo, resp. uplynie počas krízovej situácie. Podporné obdobie v nezamestnanosti je možné predĺžiť najskôr odo dňa účinnosti nariadenia, teda od 19. marca 2021 po jeho zverejnení v Zbierke zákonov.
Ako a ktorým poistencom sa bude podporné obdobie predlžovať Poistencom, ktorým uplynulo podporné obdobie v nezamestnanosti pred účinnosťou nariadenia, resp. v deň účinnosti (teda pred 19. marcom 2021 a 19. marca 2021), sa podporné obdobie poberania dávky predĺži nasledovne:
Poistencom, ktorým uplynie podporné obdobie v nezamestnanosti po účinnosti nariadenia vlády (teda 20. marca 2021 a neskôr – maximálne o 30. mája 2021) a budú naďalej vedení v evidencii na úrade práce, začne podporné obdobie opätovne plynúť odo dňa nasledujúcom po uplynutí podporného obdobie v nezamestnanosti. Sociálna poisťovňa rozhodne o ich nároku automaticky, t. j. bez podania žiadosti o toto predĺženie. Napríklad ak má poistencovi uplynúť 6-mesačné obdobie poberania dávky 30. apríla 2021 a stále bude evidovaný na úrade práce, podporné obdobie mu Sociálna poisťovňa predĺži do 31. mája 2021. Upozorňujeme, že v zmysle nariadenia vlády Slovenskej republiky predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr 31. mája 2021, bez ohľadu na to, či bude naďalej trvať krízová situácia.
Kedy nárok nevznikne alebo zanikne Nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti nevznikne, ak podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie po 31. máji 2021. Poistencom bude dávka v nezamestnanosti za predĺžené podporné obdobie vyplatená vo výplatných termínoch určených Sociálnom poisťovňou spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci apríl 2021. Naďalej platí, že nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade predĺženia podporného obdobia
V roku 2020 sa obdobie podpory v nezamestnanosti predlžovalo štyrikrát. Podporné obdobie v nezamestnanosti sa predĺžilo o mesiac (1. obdobie predĺženia)Vzhľadom na aktuálnu situáciu súvisiacu so šírením ochorenia Covid-19 bola schválená novela Zákonníka práce, účinná od 4. apríla 2020, ktorou sa dopĺňa aj zákon o sociálnom poistení. Novelou dochádza k predĺženiu podporného obdobia v nezamestnanosti o jeden mesiac. Predĺženie podporného obdobia sa vzťahuje na tých poistencov, ktorým uplynulo podporné obdobie odo dňa vyhlásenia krízovej situácie, to znamená od 12. marca 2020, a sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Sociálna poisťovňa týmto poistencom predĺži podporné obdobie automaticky - bez potreby podania žiadosti o predĺženie podporného obdobia. Predĺžiť podporné obdobie o jeden mesiac je možné najskôr od 4. apríla 2020. To znamená, že ak poistencovi podporné obdobie uplynulo napr. 16. marca 2020, Sociálna poisťovňa mu prizná predĺženie podporného obdobia od 4. apríla 2020 do 3. mája 2020. V prípade poistencov, ktorým uplynie podporné obdobie od 4. apríla 2020 do skončenia krízovej situácie, Sociálna poisťovňa predĺži podporné obdobie o jeden mesiac odo dňa nasledujúceho po dni uplynutia pôvodného šesť mesačného podporného obdobia. Rozhodnutie o predĺžení podporného obdobia začne Sociálna poisťovňa zasielať poistencom postupne, aj vzhľadom na enormné zaťaženie zamestnancov Sociálnej poisťovne. Dávka v nezamestnanosti za predĺžené podporné obdobie bude vyplatená spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, na základe ktorej mu bol priznaný nárok na dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci máj 2020. Upozorňujeme, že nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade predĺženia podporného obdobia naďalej zaniká dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. To znamená, že ak počas predĺženého podporného obdobia nastane jedna z vyššie uvedených skutočností, nárok na dávku v nezamestnanosti zanikne.
Podporné obdobie v nezamestnanosti sa predĺžilo o ďalší mesiac (2. obdobie predĺženia)Vláda Slovenskej republiky v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 nariadila, že poistencom, ktorým vznikol nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti o jeden mesiac (prvé predĺženie), Sociálna poisťovňa predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac (druhé predĺženie). Sociálna poisťovňa tak urobí automaticky – bez podania žiadosti o druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, poberateľ dávky teda nemusí o nič žiadať. Nárok na druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti budú mať tí poistenci, ktorým:
To znamená, že ak poistencovi vznikol nárok na prvé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, napr. od 4. apríla 2020 do 3. mája 2020, Sociálna poisťovňa automaticky predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší jeden mesiac, tzn. od 4. mája 2020 do 3. júna 2020. Rozhodnutie o druhom predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti začne Sociálna poisťovňa zasielať poistencom postupne, aj vzhľadom na enormné zaťaženie zamestnancov Sociálnej poisťovne. Dávka v nezamestnanosti za druhé predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti bude vyplatená spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, na základe ktorej mu bol priznaný nárok na dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci jún 2020. Druhé predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr mesiac odo dňa skončenie krízovej situácie. Upozorňujeme, že nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade druhého predĺženia podporného obdobia v nezamestnanosti naďalej zaniká dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. To znamená, že ak počas druhého predĺženého podporného obdobia v nezamestnanosti nastane jedna z vyššie uvedených skutočností, nárok na dávku v nezamestnanosti zanikne.
Podporné obdobie v nezamestnanosti sa predĺžilo o ďalší mesiac (3. obdobie predĺženia)Vláda Slovenskej republiky v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 opätovne nariadila, že poistencom, ktorým vznikol nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti o jeden mesiac podľa nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 101/2020 Z. z. (druhé predĺženie), Sociálna poisťovňa predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší mesiac (tretie predĺženie). Sociálna poisťovňa tak urobí automaticky – bez podania žiadosti o tretie predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, poberateľ dávky teda nemusí o nič žiadať. Nárok na tretie predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti budú mať tí poistenci, ktorým:
To znamená, že ak poistencovi vznikol nárok na druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, napr. od 4. mája 2020 do 3. júna 2020, Sociálna poisťovňa automaticky predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší jeden mesiac, tzn. od 4. júna 2020 do 3. júla 2020. Rozhodnutie o tretom predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti začne Sociálna poisťovňa zasielať poistencom postupne, aj vzhľadom na enormné zaťaženie zamestnancov Sociálnej poisťovne. Dávka v nezamestnanosti za tretie predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti bude vyplatená spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, na základe ktorej mu bol priznaný nárok na dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci júl 2020. Upozorňujeme, že nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade tretieho predĺženia podporného obdobia v nezamestnanosti naďalej zaniká dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. To znamená, že ak počas tretieho predĺženého podporného obdobia v nezamestnanosti nastane jedna z vyššie uvedených skutočností, nárok na dávku v nezamestnanosti zanikne.“
Podporné obdobie v nezamestnanosti sa predĺžilo do 31. 8. 2020 (4. obdobie predĺženia)Vláda Slovenskej republiky v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19 rozhodla, že poistencom opäť predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti. Ide už o štvrté predĺženie. Sociálna poisťovňa rozhodne o nároku na štvrté predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti automaticky, t. j. bez podania žiadosti o toto predĺženie. To znamená, že poberateľ dávky nemusí o nič žiadať. Nárok na štvrté predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti budú mať tí poistenci, ktorým:
To znamená, že ak poistencovi vznikol nárok na tretie predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti, napr. od 4. júna 2020 do 3. júla 2020, Sociálna poisťovňa automaticky predĺži podporné obdobie v nezamestnanosti o ďalší jeden mesiac, tzn. od 4. júla 2020 do 3. augusta 2020. Rozhodnutie o štvrtom predĺžení podporného obdobia v nezamestnanosti začne Sociálna poisťovňa zasielať poistencom postupne. Dávka v nezamestnanosti za štvrté predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti bude vyplatená spôsobom uvedeným poistencom v žiadosti o dávku v nezamestnanosti, na základe ktorej mu bol priznaný nárok na dávku v nezamestnanosti, najskôr v mesiaci august 2020. Naďalej platí, že nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade štvrtého predĺženia podporného obdobia v nezamestnanosti zaniká dňom vyradenia poistenca z evidencie uchádzačov o zamestnanie a dňom priznania starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. To znamená, že ak počas štvrtého predĺženého podporného obdobia v nezamestnanosti nastane jedna z vyššie uvedených skutočností, nárok na dávku v nezamestnanosti zanikne. Upozorňujeme, že prvé, druhé, tretie a aj štvrté predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti uplynie najneskôr 31. augusta 2020 bez ohľadu na to, či bude naďalej trvať mimoriadna situácia. To znamená, že ak poistencovi uplynie napr. prvé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti 15. augusta 2020, nárok na druhé predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti mu vznikne od 16. augusta 2020 do 31. augusta 2020. Nárok na predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti (prvé, druhé, tretie alebo štvrté) nevznikne, ak základné šesťmesačné podporné obdobie v nezamestnanosti, resp. prvé, druhé alebo tretie predĺžené podporné obdobie v nezamestnanosti, uplynie po 31. auguste 2020. Ako požiadať o úrazový príplatok pre COVID-19Postup ako požiadať o úrazový príplatok pre COVID-19 a formuláre pozri tu: https://www.socpoist.sk/urazovy-priplatok-pre-covid-19/69113s
Ako požiadať o dávku garančného poistenia(skrátený návod)
Upozornenie: Zákonné podmienky nároku, všeobecné informácie o dávke garančného poistenia a ďalšie formuláre sa nachádzajú na internetovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. V prípade nezrovnalostí v doručených dokumentoch vás bude kontaktovať pobočka Sociálnej poisťovne telefonicky, resp. e-mailom.
Ako si vybaviť potvrdenia o vyplatených dávkach(skrátený návod)
V aktuálnej situácii fungujú pobočky Sociálnej poisťovne podľa tzv. covid semaforu v červenom režime, teda sú pre osobný kontakt zatvorené. Poistenci si však môžu potvrdenia o poberaní dávok vybaviť elektronicky: cez e-schránky, e-mailom, cez webový formulár, resp. telefonicky. Spôsob, ktorý využiť, či kam svoju žiadosť nasmerovať, závisí aj od druhu dávky, ktorú poberajú. Sociálna poisťovňa im zašle potvrdenie poštou na adresu domov alebo do e-schránky.
Potvrdenia o dôchodkových dávkach na daňové účely Každoročne, najmä v období od 1. januára do 31. marca, žiadajú dôchodcovia Sociálnu poisťovňu o potvrdenie o vyplatenom dôchodku za jednotlivé mesiace predchádzajúceho roka. Tieto potvrdenia od nich žiadajú iné inštitúcie ako napríklad zamestnávateľ, mestský/obecný úrad, daňový úrad a pod. Žiadať o vyhotovenie takéhoto potvrdenia v súčasnej pandemickej situácii odporúčame telefonicky na bezplatnej linke Sociálnej poisťovne 0800 123 123; elektronicky prostredníctvom Formulára pre otázky na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk, prípadne mailom na adrese podatelna@socpoist.sk. Túto formu komunikácie v súčasnej pandemickej situácii odporúčame ako najbezpečnejšiu. K dispozícii naďalej ostáva možnosť vo forme tlačiva Žiadosť o potvrdenie o dôchodku, ktoré je potrebné vyplniť a odoslať poštou. Sociálna poisťovňa potvrdenie zašle dôchodcovi poštou na adresu domov. Ide o obyčajnú listovú zásielku, ktorú mu pracovník pošty doručí priamo do schránky. Ak má dôchodca aktívnu elektronickú schránku, potvrdenie bude zaslané do tejto e-schránky.
Potvrdenia o nemocenských, úrazových dávkach a dávkach v nezamestnanosti Keďže výplata nemocenských dávok, úrazových dávok (s výnimkou úrazovej renty) a dávok v nezamestnanosti je plne v kompetencii pobočiek Sociálnej poisťovne, občania by o potvrdenia o poberaní týchto dávok mali žiadať predovšetkým v pobočkách, ktoré im ich vyplácajú. Takto sa k potvrdeniu dostanú najrýchlejšie. Okrem využitia e-schránky je možné o potvrdenia v pobočkách žiadať telefonicky alebo e-mailom, príp. vyplnením tlačiva Žiadosť o vystavenie potvrdenia o vyplatených dávkach. Všetky kontakty na pobočky Sociálnej poisťovne sú zverejnené na webovej stránke tu: Kontakty – pobočky SP. Ak sa poistenci obrátia na Informačno-poradenské centrum, lehota na ich vybavenie sa predĺži, keďže musí žiadosti preposlať pobočkám. Výnimkou sú len potvrdenia o nemocenských dávkach, ktoré vystavuje aj Informačno-poradenské centrum v ústredí Sociálnej poisťovne. Z dôvodu veľkého počtu žiadostí v Informačno-poradenskom centre však odporúčame o potvrdenie o nemocenských dávkach žiadať výhradne prostredníctvom Formulára pre otázky na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk. Upozorňujeme, že elektronicky možno zaslať potvrdenie len vtedy, ak má žiadateľ aktivovanú e-schránku. V opačnom prípade potvrdenia Sociálna poisťovňa zasiela poštou na adresu poistenca, na meno ktorého je potvrdenie vystavené.
Ako požiadať o potvrdenie o invaliditeAko požiadať o posúdenie zdravotného stavu (invalidita)(skrátený návod)
Ako zamestnávateľ požiada o prístup k elektronickým službám SP(skrátený návod)
Tento postup slúži predovšetkým na prvotné prihlasovanie zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne, ktorý začína zamestnávať svojich prvých zamestnancov a nemá ešte zriadený prístup k elektronickým službám Sociálnej poisťovne. V súčasnej pandemickej situácii môže Registračný list zamestnávateľa (RLZ) zaslať do Sociálnej poisťovne buď poštou, cez e-schránku alebo osobne vhodiť do schránky v priestoroch pobočky. Môže dočasne priamo pobočke nahlásiť potrebné identifikačné údaje aj telefonicky (IČO, SK NACE, typ vlastníctva, právna forma, deň splatnosti, štatutárny zástupca, nástup 1. zamestnanca do práce), avšak dodatočne je potrebné doložiť RLZ. Ide o povinné údaje z tlačiva RLZ, na základe ktorých pobočka zamestnávateľa prihlási a pridelí mu variabilný symbol (údaj potrebný pre zriadenie prístupu k elektronickým službám Sociálnej poisťovne). Pobočka zaeviduje zamestnávateľa a potrebné informácie mu zašle do e-schránky zriadenej na ÚPVS, mailom alebo poštovou prepravou. V prípade potreby kontaktujte pobočky: Kontakty – pobočky, resp. využite e-mailové adresy pobočiek tu: E-mailové adresy pobočiek Sociálnej poisťovne.
Ako požiadať o uplatniteľnú legislatívu PD A1(skrátený návod)
Ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia? V zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v súčasnosti často vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. Skutočnosť, že v dôsledku mimoriadnych opatrení pre pandémiu koronavírusu momentálne vykonávajú prácu z domu, nie je relevantnou skutočnosťou, ktorá by spôsobovala zmenu v uplatniteľných právnych predpisoch, resp. zmenu štátu v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie.
Sociálna poisťovňa upozorňuje vyslaných zamestnancov alebo SZČO, že ak svoju činnosť v zahraničí, na ktorú mali vystavené formuláre PD A1, prerušujú v dôsledku pandémie koronavírusu, netreba túto skutočnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (vystavené formuláre PD A1 ostávajú v platnosti), ak nenastane niektorá z nižšie uvedených skutočností.
Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnancov alebo SZČO vykonávajúcich zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, že ak svoju činnosť v zahraničí, na ktorú mali vystavené formuláre PD A1, prerušujú v dôsledku pandémie koronavírusu, netreba túto skutočnosť oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (vystavené formuláre PD A1 ostávajú v platnosti). Zamestnanec alebo SZČO, ktorému v súčasnosti končí platnosť formulára PD A1, pričom momentálne nevykonáva zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov v dôsledku pandémie koronavírusu, avšak ako náhle skončí pandémia koronavírusu, opätovne začne vykonávať zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, môže požiadať o určenie uplatniteľnej legislatívy s uvedením predpokladaného rozsahu výkonu činnosti na území dvoch alebo viacerých členských štátov. Zamestnanec, ktorému vznikne pracovný pomer počas pandémie koronavírusu a v kontexte pracovnej zmluvy má vykonávať zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, pričom v dôsledku pandémie momentálne nevykonáva zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, avšak ako náhle skončí pandémia koronavírusu, začne vykonávať zárobkovú činnosť na území dvoch alebo viacerých členských štátov, môže požiadať o určenie uplatniteľnej legislatívy s uvedením predpokladaného rozsahu výkonu činnosti na území dvoch alebo viacerých členských štátov. Upozorňujeme, že vyššie uvedené situácie sa vzťahujú na prerušenie výkonu zárobkovej činnosti v inom členskom štáte, resp. zmeny miesta/spôsobu výkonu práce v dôsledku mimoriadnych opatrení pre pandémiu koronavírusu, t. j. ak k prerušeniu výkonu zárobkovej činnosti v inom členskom štáte, resp. zmeny miesta/spôsobu výkonu práce dôjde na základe iných skutočností, je potrebné takúto skutočnosť oznámiť Sociálnej poisťovni, resp. postupovať v zmysle platnej európskej a slovenskej legislatívy v danej oblasti. Medzi mimoriadne opatrenia, sa okrem štátom zavádzaných opatrení, zarátavajú aj opatrenia vykonávané zamestnávateľom z dôvodu zabránenia šírenia koronavírusu. Mimoriadne opatrenia sa zohľadňujú osobitne vo vzťahu ku každému štátu a zamestnávateľovi, najdlhšie do 30. 6. 2022.
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za marec 2020Dňa 6. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení (zákon č. 68/2020 Z. z., § 293ew zákona o sociálnom poistení), ktorá umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie a dňa 22. mája 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za marec 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za marec 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za marec 2020 a obratom listinne odoslať do Sociálnej poisťovne. Tento formulár sa považuje súčasne aj za žiadosť o odklad platenia odvodov.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. septembra 2021 platí na poistné za marec 2020 (pôvodne splatné v mesiaci apríl 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného za ďalšie obdobia. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac marec 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia? V súvislosti s koronakrízou väčšina zamestnancov, ktorí inak pracujú v zahraničí (alebo striedavo v zahraničí a na Slovensku) momentálne nemôžu vycestovať a zostali v SR, pričom môžu pracovať z domu. Pre nich platia nasledujúce pravidlá.
V zahraničí pracujúci zamestnanci, živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v súčasnosti často vykonávajú prácu z domu, tzv. „home office“. To, že v dôsledku mimoriadnych opatrení kvôli pandémii koronavírusu momentálne vykonávajú prácu z domu, nie je skutočnosťou, ktorá by spôsobovala zmenu v uplatniteľných právnych predpisoch, resp. zmenu štátu, v ktorom sú poistení na sociálne zabezpečenie. Platí pre nich nasledovné:
Kto a ako môže požiadať o odpustenie odvodov za apríl 2020Zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO, ktorí mali v apríli 2020 uzatvorenú prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu najmenej na 15 dní, nie sú povinní zaplatiť poistné na sociálne poistenie za apríl 2020. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť dňa 25. apríla 2020.
Koho sa odpustenie odvodov týka?
Ako požiadať o odpustenie? Uzatvorenie prevádzky, ktorú zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO bola nútená uzatvoriť na základe Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (www.uvzsr.sk) pri ohrození verejného zdravia, preukáže čestným vyhlásením, ktoré pošle príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne najneskôr do 18. mája 2020.
Formulár je zverejnený tu: Čestné vyhlásenie na odpustenie odvodov (verzia vo worde) Formulár možno zaslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne i poštou (Kontakty – pobočky). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odpustiť platenie poistného. Zatiaľ ide o apríl 2020.
Nárok na dávky sa nemení Pri posúdenie nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac apríl 2020, ktoré bolo zamestnávateľovi alebo povinne poistenej SZČO odpustené, považuje za zaplatené. To isté platí aj v prípade dôchodkových dávok – dotknutých poistencov (aj sporiteľov v II. pilieri), ktoré sa pre odpustené odvody neznižujú. Ak zamestnávateľ prevádzkuje viac prevádzok a minimálne jednu z nich bol nútený na základe opatrenia zatvoriť, odpustenie platenia poistného za mesiac apríl 2020 si uplatňuje aj na tých zamestnancov, ktorí naďalej vykonávali pracovnú činnosť v ostatných prevádzkach.
Ako zistím, že čestné vyhlásenie na odpustenia odvodov za apríl 2020 prišlo do Sociálnej poisťovne správne Zamestnávateľ alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorí zasielajú do Sociálnej poisťovne Čestné vyhlásenie na odpustenie odvodov za mesiac apríl 2020 teda nemusia telefonovať ani inak kontaktovať pobočku Sociálnej poisťovne, aby si prijatie svojej žiadosti o odpustenie odvodov za apríl overovali. Ak niektoré z identifikačných údajov vo formulári nevyplnili správne, bude ich kontaktovať miestne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne so žiadosťou o nápravu a odoslanie správne vyplneného formuláru. O jeho úspešnom spracovaní bude Sociálna poisťovňa žiadateľov navyše informovať aj mailovou formou (nie však okamžite), ak uvedú svoju mailovú adresu.
Povinnosť vykazovať poistné sa ani pri odpustení odvodov za apríl nemení
Sociálna poisťovňa upozorňuje, že zamestnávatelia sú aj v prípade odpustenia odvodov za časť zamestnávateľa za mesiac apríl 2020 povinní poistné na sociálne poistenie vykázať a predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Sú povinní tak urobiť v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. Povinnosť vykazovať poistné na sociálne poistenie za mesiac apríl 2020 sa teda nemení. Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, tzn. zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa aj za zamestnanca a napriek tomu, že má odpustené odvody za časť zamestnávateľa, nevykazuje z tohto dôvodu nulové poistné.
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za máj 2020Dňa 6. apríla 2020 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnom poistení (zákon č. 68/2020 Z. z., § 293ew zákona o sociálnom poistení), ktorá umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie a dňa 22. mája 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za máj 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za máj 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru (listinná podoba formuláru) pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za máj 2020 a listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 31. marca 2022 platí na poistné za máj 2020 (pôvodne splatné v mesiaci jún 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac máj 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za jún 2020Dňa 24. júna 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 172/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac jún 2020.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za jún 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za jún 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za jún 2020 a listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2022 platí na poistné za jún 2020 (pôvodne splatné v mesiaci júl 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac jún 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za júl 2020Dňa 21. júla 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 196/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 172/2020 Z. z. a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac júl 2020. Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za júl 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za júl 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za júl 2020 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. septembra 2022 platí na poistné za júl 2020 (pôvodne splatné v mesiaci august 2020). Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Späťvzatie čestného vyhlásenia (za marec, apríl, máj, jún, júl 2020)
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za december 2020Dňa 17. decembra 2020 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 380/2020 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac december 2020.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za december 2020 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za december 2020 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za december 2020 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 31. decembra 2022 platí na poistné za december 2020 (pôvodne splatné v mesiaci január 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac december 2020 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť splatnosť odvodov za január 2021Dňa 29. januára 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 31/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac január 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za január 2021 určí pokles tržieb:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za január 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za január 2021 a elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 31. marca 2023 platí na poistné za január 2021 (pôvodne splatné v mesiaci február 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac január 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za február 2021Dňa 26. februára 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 89/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac február 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti a nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVaR SR alebo ÚPSVaR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVaR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za február 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za február 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za február 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2023 platí na poistné za február 2021 (pôvodne splatné v mesiaci marec 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac február 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za marec 2021Dňa 19. marca 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 101/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac marec 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020 a nariadenia vlády č. 102/2021 Z. z. zo dňa 17. marca 2021. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVR SR alebo ÚPSVR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za marec 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za marec 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za marec 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. septembra 2023 platí na poistné za marec 2021 (pôvodne splatné v mesiaci apríl 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac marec 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za apríl 2021Dňa 24. apríla 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 154/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac apríl 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020 a nariadenia vlády č. 102/2021 Z. z. zo dňa 17. marca 2021. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVR SR alebo ÚPSVR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za apríl 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za apríl 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za apríl 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 31. decembra 2023 platí na poistné za apríl 2021 (pôvodne splatné v mesiaci máj 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac apríl 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za máj 2021Dňa 21. mája 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 181/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac máj 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020 a nariadenia vlády č. 102/2021 Z. z. zo dňa 17. marca 2021. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVR SR alebo ÚPSVR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za máj 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za máj 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za máj 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 31. marca 2024 platí na poistné za máj 2021 (pôvodne splatné v mesiaci jún 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac máj 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za október 2021Dňa 21. októbra 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 379/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac október 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020 a nariadenia vlády č. 102/2021 Z. z. zo dňa 17. marca 2021. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVR SR alebo ÚPSVR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za október 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za október 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za október 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. júna 2024 platí na poistné za október 2021 (pôvodne splatné v mesiaci november 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac október 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Kto a ako si môže odložiť zaplatenie odvodov za november 2021Dňa 27. novembra 2021 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 435/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 131/2020 Z. z. o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktoré umožňuje zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za mesiac november 2021.
Koho sa možnosť odkladu odvodov týka?
Podmienky na splnenie nároku na odklad splatnosti: Odklad splatnosti poistného sa týka zamestnávateľov a SZČO, ktorým v dôsledku mimoriadnej situácie poklesol čistý obrat alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania: Upravuje ho nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 76/2020 Z. z. z 9. apríla 2020 o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti v znení nariadenia vlády č. 132/2020 Z. z. zo dňa 20. mája 2020 a nariadenia vlády č. 102/2021 Z. z. zo dňa 17. marca 2021. Tržbou je čistý obrat podľa § 2 ods. 15 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení zákona č. 333/2014 Z. z a príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Za tržbu sa nepovažuje plnenie poskytované v rámci projektov na podporu udržania pracovných miest, na ktorých sa vykonáva alebo prevádzkuje samostatná zárobková činnosť, a na podporu udržania zamestnancov v zamestnaní v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu a odstránením ich následkov, ktoré schvaľuje MPSVR SR alebo ÚPSVR SR po schválení podmienok vládou SR a realizuje ÚPSVR SR alebo úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Vláda svojim nariadením ustanovila spôsob, ako sa pre účely odkladu platenia odvodov za november 2021 určí pokles tržieb: Pokles tržieb odvádzateľa sa určí porovnaním výšky tržieb za november 2021 s výškou tržieb za mesiac:
Pokles tržieb odvádzateľa sa určuje v percentách zaokrúhlených na celé číslo nahor. Spôsob určenia poklesu tržieb je v potrebné vyplniť v elektronickej alebo listinnej verzii formuláru pre preukázanie poklesu tržieb na účely odkladu odvodov za november 2021 a obratom elektronicky alebo listinne odoslať do Sociálnej poisťovne.
Poistné, na ktoré sa odklad splatnosti vzťahuje: Predĺžená splatnosť až do 30. septembra 2024 platí na poistné za november 2021 (pôvodne splatné v mesiaci december 2021). Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty. Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné za mesiac november 2021 považuje za zaplatené do uplynutia tretieho kalendárneho mesiaca po kalendárnom mesiaci, v ktorom skončí krízová situácia. Ak v tejto lehote poistenec nedoplatí dlžné poistné, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.
Spôsob, akým platiteľ oznámi pokles obratu, resp. príjmu z podnikania:
Ako je to s platením poistného počas predĺženého podporného obdobia na výplatu nemocenskéhoDňa 10. apríla 2021 nadobudol účinnosť zákon č. 130/2021 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktorý s účinnosťou od 1. mája 2021 umožňuje, aby Sociálna poisťovňa za predpokladu splnenia zákonom stanovených podmienok predĺžila podporné obdobie na čerpanie dávky nemocenské, v prípadoch kedy podporné obdobie uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo v lehote šiestich mesiacov od jej skončenia. Ak sa zamestnancovi, SZČO alebo dobrovoľne poistenej osobe predĺži podporné obdobie na čerpanie nemocenského, ktoré uplynulo počas trvania krízovej situácie alebo v období šiestich mesiacov po jej ukončení, zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba bude mať vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti až do dňa uplynutia predĺženého podporného obdobia (t. j. nie iba do uplynutia 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti). Zamestnancovi a SZČO sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti odo dňa nasledujúceho po uplynutí predĺženého podporného obdobia na čerpanie nemocenského do dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ a SZČO sú povinní oznámiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia zamestnanca/SZČO z dôvodu predĺženia podporného obdobia na čerpanie nemocenského, a to do 8 dní od prerušenia povinného poistenia prostredníctvom tlačiva registračný list fyzickej osoby (RLFO).
Pandemické ošetrovné(ošetrovné vyplácané v súvislosti s pandémiou koronavírusu)
Kto má nárok na pandemické ošetrovné (pandemickú OČR)? Pandemické ošetrovné je ošetrovné poskytované počas krízovej situácie. Na rozdiel od nepandemického ošetrovného sa poskytuje počas celej krízovej situácie, t. j. jeho poskytovanie nie je obmedzené na 14 dní. Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistené osoby (rodičia, náhradní rodičia, osvojitelia a vybrané dospelé osoby a od 1. 4. 2021 aj starí rodičia, prastarí rodičia a súrodenci), ktoré počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia COVID-19 ošetrujú choré dieťa alebo sa starajú o zdravé dieťa alebo určenú kategóriu dospelých osôb.
Za aké deti/dospelé osoby je možný nárok na pandemickú OČR? Nárok vznikne, ak sa poistenec stará o:
Čo je v takomto prípade potrebné nahlásiť zamestnávateľovi? V prípade, ak počas krízovej situácie budete ošetrovať blízkeho príbuzného, prekážku v práci a obdobie jej trvania musíte oznámiť zamestnávateľovi ním určeným spôsobom.
Ako dlho sa môže pandemické ošetrovné poberať? Pandemické ošetrovné sa môže poberať počas celej doby trvania krízovej situácie za predpokladu, že trvá niektorá zo situácií, ktoré podmieňujú nárok na pandemické ošetrovné (napr. zavretie škôl alebo zariadení sociálnych služieb na základe rozhodnutia príslušného orgánu v súvislosti s krízovou situáciou, ochorenie dieťaťa do 16. roku veku, atď...).
Aká je výška pandemického ošetrovného? Výška pandemického ošetrovného je približne 70% čistej mzdy (pre poistenca s priemernou mzdou). Za deň je to 55% denného vymeriavacieho základu určeného najviac z dvojnásobku priemernej mzdy spred dvoch rokov. Pozor, podrobnosti o tom, z ktorého obdobia sa výška mzdy určuje, sa dozviete TU.
Má poistenec, ktorý sa stará o viacero detí/príbuzných nárok na viacero pandemických ošetrovných? Nie. Za to isté obdobie ošetrovania aj viacerých osôb patrí iba jedno pandemické ošetrovné.
Môžu sa poistenci pri ošetrovaní/starostlivosti a teda aj poberaní pandemického ošetrovného striedať? Áno. Každý poistenec si však musí podať samostatnú žiadosť a na konci kalendárneho mesiaca musí každý sám za seba podať čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Ak sa napríklad o dieťa budú striedavo starať obaja nemocensky poistení rodičia, musia si obaja podať žiadosť o ošetrovné a na konci mesiaca obaja zašlú Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné, počas ktorých dní sa o dieťa starala matka a počas ktorých dní otec. Sociálna poisťovňa následne vyplatí ošetrovné každému z rodičov za tie dni, počas ktorých sa o dieťa staral. Treba pripomenúť, že každý rodič má vlastnú výšku pandemického ošetrovného, ktorá sa odvíja od jeho mzdy a v jednom období sa o dieťa môže starať iba jeden rodič.
Ako sa podáva žiadosť o pandemické ošetrovné? O pandemické ošetrovné je potrebné požiadať miestne príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne telefonicky (linky však môžu byť preťažené), poštou, mailom (E-mailové adresy pobočiek SP) alebo elektronicky podaním elektronického webového formulára. Na celé obdobie poberania pandemického ošetrovného stačí každému poistencovi iba jedna žiadosť. To platí aj v prípade, ak poistenec podal žiadosť o ošetrovné pred 12. 3. 2020, ak nárok na pandemické ošetrovné od tohto dátumu trvá. Žiadosť nie je potrebné podať vopred. Postačí ju poslať aj na konci mesiaca spolu s čestným vyhlásením o tom, ktoré dni poistenec poskytoval starostlivosť/ošetrovanie.
Platenie poistného a prerušenie poistného Nová právna úprava priniesla to, že ak zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) v období krízovej situácie ošetruje alebo sa stará o osobu, ku ktorej si uplatňuje tzv. pandemické ošetrovné, ich poistenie sa od 15. dňa ošetrovania/starostlivosti neprerušuje, stále trvá. To okrem iného znamená, že aj tieto dni sa poistencovi započítavajú do nároku na dávky sociálneho poistenia (napr. dávky nemocenského poistenia, dôchodku). Zamestnanec a povinne poistená SZČO za dni, počas ktorých poskytuje takéto ošetrovanie/starostlivosť, neplatí poistné na sociálne poistenie. Za tieto dni ani zamestnávateľ takéhoto zamestnanca neplatí poistné na sociálne poistenie (okrem poistného na úrazové poistenie) a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie. Táto nová právna úprava oslobodenia od povinnosti platiť poistné a neprerušenie poistenia zamestnanca a SZČO sa použije aj v období pred účinnosťou tejto novely zákona, ak toto ošetrovanie/starostlivosť vznikli pred a trvajú aj po jej účinnosti. V prípade, ak vám nevznikne nárok na pandemické ošetrovné, môžete za predpokladu splnenia podmienok čerpať ošetrovné podľa § 39 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení. Informácie o podmienkach nároku nájdete TU.
Pandemické nemocenské (Platí do 30.11.2021)(nemocenské vyplácané v súvislosti s pandémiou koronavírusu)
V porovnaní s bežným nemocenským vyplácaným počas dočasnej pracovnej neschopnosti (PN-ka) sa pandemické nemocenské, na ktoré vznikne nárok počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia COVID 19 v prípade nariadenej karantény a izolácie vypláca aj zamestnancom od prvého dňa. To znamená, že ak ste zamestnanec a bola vám potvrdená dočasná pracovná neschopnosť z dôvodu nariadenej karantény alebo izolácie, už nežiadate zamestnávateľa o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti (na tú nemáte v týchto prípadoch nárok). V takomto prípade:
Zamestnanec by mal zamestnávateľa bezodkladne informovať o vzniku prekážky v práci. Od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, v prípadoch kedy bola nariadená karanténa alebo izolácia (zamestnancovi, SZČO, dobrovoľne poistenej osobe), Sociálna poisťovňa bude vyplácať dávku vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Pred účinnosťou aktuálnej právnej úpravy počas prvých troch dní dočasnej pracovnej neschopnosti patrila poistencovi v týchto prípadoch dávka (zamestnancovi náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti a SZČO a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe nemocenské) vo výške 25% denného vymeriavacieho základu.
Pozor! Nárok na pandemické nemocenské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu vzniká najskôr odo dňa účinnosti príslušnej novely zákona o sociálnom poistení, t.j. od 27. marca 2020. Príklad č. 1: Dočasná pracovná neschopnosť vznikla zamestnancovi 20. marca 2020. Nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti mu zamestnávateľ vyplatí za dni od. 20. marca 2020 do 26. marca 2020. Od 27. marca 2020 má zamestnanec nárok na nemocenské. Príklad č. 2: Dočasná pracovná neschopnosť vznikla zamestnancovi 26. marca 2020. Nárok na náhradu príjmu mu zamestnávateľ vyplatí za 26. marca vo výške 25% denného vymeriavacieho základu. Od 27. marca má zamestnanec nárok na nemocenské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Príklad č. 3: Dočasná pracovná neschopnosť vznikla SZČO alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osobe (resp. zamestnancovi, ktorému vznikol nárok na nemocenské v ochrannej lehote) 26. marca 2020. Za 26. marca 2020 mu patrí nemocenské vo výške 25% denného vymeriavacieho základu. Od 27. marca 2020 mu patrí nemocenské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu.
Ako je to s uznaním PN pri uzatvorení prevádzok? Sociálna poisťovňa upozorňuje, že nie je dôvod, aby ošetrujúci lekári uznávali pracovnú neschopnosť pre ochorenie COVID-19 zdravým osobám, ktoré nemôžu pracovať z dôvodu uzatvorenia prevádzky. Aktuálna právna úprava hovorí, že ak zamestnanec nemôže pracovať z dôvodu, že jeho zamestnávateľovi bola zastavená činnosť na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo v dôsledku vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu, ide o prekážku na strane zamestnávateľa. Zamestnávateľ neprítomnosť zamestnanca v práci ospravedlní a vyplatí mu 80% jeho priemerného zárobku, najmenej však v sume minimálnej mzdy. To isté platí aj v prípade, ak zamestnávateľ uzatvoril prevádzku na základe vlastného dobrovoľného rozhodnutia. V prípade, ak sa poistenec z vlastného rozhodnutia nezúčastní celoplošného testovania, nemá nariadené karanténne opatrenie alebo izoláciu. Pre takéhoto poistenca platí zákaz vychádzania s výnimkami uvedenými v aktuálnom uznesení vlády SR. Z uvedeného dôvodu takémuto poistencovi nebude potvrdená dočasná pracovná neschopnosť pre karanténne opatrenie alebo izoláciu a v prípade, ak pre zákaz vychádzania nemôže prísť do práce, ide o prekážku na strane zamestnanca, ktorú môžu zamestnávatelia riešiť individuálne. Dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu karantény alebo izolácie môže ošetrujúci lekár uznať iba v prípadoch stanovených rozhodnutím Úradu verejného zdravotníctva alebo niektorého z regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Nárok na pandemické nemocenské majú iba poistenci, ktorých dočasná pracovná neschopnosť bola uznaná z dôvodu karanténneho opatrenia alebo izolácie.
|