|
Pracoval som v ČeskuDôchodok z Českej republikyPoistenec, ktorý po rozdelení republiky pracoval aj v Česku, môže jednou žiadosťou požiadať prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta trvalého pobytu o dôchodok z dôchodkového poistenia Slovenskej republiky a aj o dôchodok z dôchodkového poistenia Českej republiky.
Predčasný starobný dôchodok v ČR Kedy vzniká nárok na predčasný starobný dôchodokPozor! Priznanie predčasného starobného dôchodku je nevratné a vylučuje nárok na riadny starobný dôchodok. Doba, o ktorú chcete ísť do dôchodku skôr, vám výšku dôchodku zníži – dôjde k tzv. kráteniu. Táto zrážka za odchod do predčasného starobného dôchodku je trvalá.
Priznanie tohto druhu starobného dôchodku je viazané na dve podmienky – na získanú dobu poistenia a dôchodkový vek občana: • ak je váš dôchodkový vek nižší ako 63 rokov, nárok na predčasný starobný dôchodok vám vzniká najskôr odo dňa, od ktorého vám do dosiahnutia dôchodkového veku chýbajú najviac tri roky, • pokiaľ je váš dôchodkový vek aspoň 63 rokov a dosiahli ste vek aspoň 60 rokov, nárok na predčasný starobný dôchodok vám vzniká najskôr odo dňa, od ktorého vám do dosiahnutia dôchodkového veku chýba najviac päť rokov. Predčasný starobný dôchodok je možné priznať najskôr odo dňa podania žiadosti o tento dôchodok (nie spätne).
Dôležité! Výplata predčasného starobného dôchodku by vám nenáležala do dosiahnutia dôchodkového veku, pokiaľ by ste vykonávali zárobkovú činnosť zakladajúcu účasť na dôchodkovom poistení alebo poberali dávku v nezamestnanosti či podporu pri rekvalifikácii. Predčasný starobný dôchodok – jeho výpočet a pravidlá kráteniaZákladný výmer predčasného dôchodku síce zostane rovnaký ako pri „riadnom“ starobnom dôchodku, ale dochádza pri ňom ku kráteniu percentuálnej výmery s tým, že ak je doba predčasnosti dlhšia ako 360 dní, krátenie sa zvyšuje. To znamená, že pokiaľ by ste chceli odísť do predčasného starobného dôchodku skôr ako o rok alebo o dlhší čas, výraznejšie sa vám zníži percentuálna výmera dôchodku. Výška percentuálnej výmery predčasného starobného dôchodku sa bude znižovať za každých i začatých 90 kalendárnych dní z doby odo dňa, od ktorého sa priznáva predčasný starobný dôchodok, do dosiahnutia dôchodkového veku:
Výška percentuálnej výmery dôchodku po tomto znížení však nesmie byť nižšia ako 770 Kč. Ide o minimálnu výšku percentuálnej výmery dôchodku, ktorá je stanovená zákonom o dôchodkovom poistení.
Starobný dôchodok v ČR Kedy vzniká nárok na starobný dôchodokNa starobný dôchodok vzniká nárok dosiahnutím zákonom stanoveného dôchodkového veku a získaním potrebnej doby poistenia.
Dôchodkový vekOd 1. januára 2018 došlo k ukončeniu automatického zvyšovania dôchodkového veku bez pevnej hornej hranice a bol stanovený najvyšší dôchodkový vek 65 rokov. Podrobné informácie o dôchodkovom veku v Českej republike sú zverejnené na https://www.cssz.cz/web/cz/starobni-duchod-podrobne.
Doba poistenia potrebná pre vznik nároku na dôchodokAk chcete zistiť, aká je potrebná doba poistenia vo vašom prípade, je rozhodujúci výhradne rok, v ktorom dosiahnete dôchodkový vek. To platí i vtedy, že by vám v roku dosiahnutia dôchodkového veku chýbala potrebná doba poistenia, ktorú by ste získali behom nasledujúcich rokov.
Podrobné informácie o dobe poistenia potrebnej na nárok na starobný dôchodok v Českej republike sú zverejnené na https://www.cssz.cz/web/cz/starobni-duchod-podrobne.
Zmena invalidného dôchodku v riadny starobný po dosiahnutí veku 65 rokovNárok na invalidný dôchodok po dosiahnutí 65 rokov vám zo zákona zaniká. K tomuto dňu sa automaticky zmení na starobný dôchodok. Ten vám prináleží v rovnakej výške ako dovtedy vyplácaný invalidný dôchodok. Pritom máte možnosť požiadať ČSSZ prostredníctvom okresnej správy sociálneho zabezpečenia (OSSZ) príslušnej podľa miesta trvalého bydliska o priznanie a prepočítanie riadneho starobného dôchodku.
Rozhodnutie o priznaní dôchodkuO priznanie dôchodku vám ČSSZ zašle písomné rozhodnutie. V ňom bude uvedené, od akého dátumu vám bol dôchodok priznaný a v akej výške. Prílohou rozhodnutia je tzv. osobný list s prehľadom dôb poistenia a zárobkov, ktoré vám boli pre dôchodok započítané. Pokiaľ nesplníte podmienky nároku na dôchodok, bude vám zaslané rozhodnutie o zamietnutí. Vybavenie žiadosti o starobný dôchodok vyplácaný v ČR trvá priemerne dva mesiace (zákonná lehota je 90 dní). Do 30 dní odo dňa oznámenia rozhodnutia ČSSZ môžete písomne požiadať o zmenu dátumu priznania dôchodku alebo jeho výplaty (takúto žiadosť môžete podať najviac dvakrát v prípade priznania rovnakého dôchodku). Túto možnosť môžete využiť, keď napr. z rozhodnutia zistíte, že vám do získania ďalšieho celého roku poistenia chýba iba niekoľko dní. V tomto prípade požiadate ČSSZ o posunutie dátumu priznania starobného dôchodku tak, aby vám mohol byť zhodnotený ďalší rok poistenia.
Nesúhlas s rozhodnutím ČSSZPokiaľ nesúhlasíte s rozhodnutím ČSSZ, môžete proti nemu podať písomné námietky do 30 dní odo dňa jeho doručenia. Môžete ich podať priamo v ČSSZ, alebo prostredníctvom ktorejkoľvek OSSZ, ktorá ich postúpi ČSSZ. ČSSZ preskúma rozhodnutie v plnom rozsahu, pričom ho môže potvrdiť, zrušiť (ak nemalo byť vôbec vydané) alebo zmeniť (k lepšiemu i k horšiemu). Námietky môžete poslať aj e-mailovou správou podpísanou zaručeným elektronickým podpisom alebo prostredníctvom dátovej schránky. Z podania musí byť jasné, ktoré rozhodnutie účastník konania napáda, v čom vidí jeho nezákonnosť a čoho sa domáha. Na námietkovom konaní sa nepodieľajú úradné osoby, ktoré sa zúčastnili na predchádzajúcom konaní. Námietky sú riadnym opravným prostriedkom v správnom konaní. Absolvovanie námietkového konania (či už úspešné alebo neúspešné) je potrebné k tomu, aby ste si mohli neskôr uplatniť správnu žalobu na súde. Námietky nie je možné podať iba proti odôvodneniu rozhodnutia, proti lekárskemu posudku ani proti rozhodnutiu o námietkach. Nepodávajú sa ani vtedy, ak chcete, aby vám bol dôchodok priznaný od iného dátumu, než ste pôvodne požadovali. V takom prípade môžete do 30 dní od doručenia rozhodnutia požiadať ČSSZ o zmenu dátumu priznania dôchodku. V námietkovom konaní sa posudzujú dôchodkové nároky podľa zákona, nedá sa preto vyhovieť účastníkom konania, ktorí zákonné podmienky nespĺňajú (napr. nezískali potrebnú dobu poistenia) a argumentujú iba svojou zlou sociálnou situáciou.
Valorizácia dôchodkovPodmienky valorizácie dôchodkov stanoví zákon o dôchodkovom poistení. Konkrétnu čiastku zvýšenia určuje vláda svojím nariadením. Riadi sa pritom aktuálnym vývojom inflácie. Valorizácia sa týka všetkých druhov dôchodku.
Možnosť zasielania českého starobného dôchodku do zahraničiaĽuďom, ktorí trvalo bývajú mimo územia ČR, sa dôchodky vyplácajú buď bankovým šekom zasielaným na adresu v cudzine (štyrikrát ročne, spätne za predchádzajúci štvrťrok), alebo prevodom na osobný účet v peňažnom ústave (banky) v cudzine (spätne a v časových intervaloch, ktoré si príjemca sám určí frekvenciu zasielania tlačiva Potvrdenie o žití); ide o bezhotovostné platby prostredníctvom ČNB v mene daného štátu či inej voľne zameniteľnej mene). Aj poistencom, ktorí bývajú v cudzine, je možné vyplácať dôchodok na osobný účet v peňažnom ústave (banky) v ČR v českej mene (rovnako spätne a v časových intervaloch, ktoré si príjemca sám určí). O výplatu na účet (v cudzine i v ČR) žiadajú klienti tlačivom „Žádost osoby žijící mimo území ČR o výplatu českého důchodu poukazem na účet“. Je k dispozícii na webe a na ePortále ČSSZ. Pre zasielanie dôchodku klientom s bydliskom v cudzine je nutné ČSSZ doručiť vyplnené tlačivo „Potvrdenie o žití“, ktorým sa preukazuje trvanie podmienok na výplatu dôchodku. „Potvrdenie o žití“ – vyplnené, vlastnoručne podpísané a s úradne overeným podpisom musí dôchodca predložiť ČSSZ aspoň jedenkrát ročne. Tlačivo „Potvrdenie o žití“ je v niekoľkých jazykových verziách dostupné na www.cssz.cz v sekcii Tiskopisy/EU a tiež na ePortáli ČSSZ. Ďalšie informácie na nájdete na www.cssz.cz.
Roky odpracované v bývalom spoločnom štáteSociálna poisťovňa sa aj po rokoch od rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky stretáva s poistencami, ktorí pri odchode do dôchodku potrebujú poradiť, ako sa im zarátavajú „odpracované“ roky v bývalom spoločnom štáte do nároku a výšky ich starobného či iného druhu dôchodku. Tieto informácie získajú občania nielen prostredníctvom webovej stránky Sociálnej poisťovne v rubrike Dôchodca – Pracoval som v Česku, v časti Dôchodkové poistenie – Dôchodkové poistenie v zahraničí a EÚ – Pozrieť aj: Doby poistenia získané pred rozdelením ČSFR, a v časti Dôchodkové poistenie – Vyrovnávací príplatok, ale aj pri návšteve ktorejkoľvek pobočky Sociálnej poisťovne v regiónoch Slovenska či v Informačno-poradenskom centre telefonicky na bezplatnom čísle 0800 123 123, resp. mailom prostredníctvom kontaktného Formulára pre otázky. O tom, aké sú pravidlá pri priznávaní dôchodkov tým, ktorí pracovali do rozdelenia ČSFR pred 1. januárom 1993 v spoločnom štáte Čechov a Slovákov, informuje podrobne aj Česká správa sociálneho zabezpečenia na svojej webovej stránke v rubrike Dorovnávací přídavek některým poživatelům českých a slovenských starobních důchodů https://www.cssz.cz/web/cz/dorovnavaci-pridavek-nekterym-pozivatelum-ceskych-a-slovenskych-starobnich-duchodu.
|