|
Pracovná rehabilitáciaDefinícia / účel dávkyPracovná rehabilitácia je vecná dávka, ktorú je možné poskytnúť z úrazového poistenia. Má podporiť snahu poškodeného o pracovnú a sociálnu reintegráciu. Pracovná rehabilitácia je definovaná ako výcvik potrebný na získanie pracovnej schopnosti na výkon doterajšej činnosti poškodeného alebo inej vhodnej činnosti poškodeného. Iná vhodná činnosť poškodeného je činnosť zamestnanca alebo činnosť fyzickej osoby spadajúcej do osobného rozsahu úrazového poistenia (pozri Osoby oprávnené v úrazovom poistení) zodpovedajúca zdravotnej spôsobilosti na prácu s prihliadnutím na jeho vek, pracovné schopnosti a kvalifikáciu.
Kto má nárokPracovná rehabilitácia ako dávka poskytovaná z úrazového poistenia môže byť poskytnutá po splnení podmienok ustanovených zákonom (pozri Podmienky nároku) zamestnancovi a fyzickej osobe spadajúcej do osobného rozsahu úrazového poistenia (pozri Osoby oprávnené v úrazovom poistení). Zákon takúto osobu definuje ako poškodeného, ak utrpel pracovný úraz alebo sa u neho zistila choroba z povolania.
Uplatnenie nárokuPoškodený si nárok uplatní podaním žiadosti o túto úrazovú dávku v pobočke Sociálnej poisťovne.
Podmienky nárokuNa poskytnutie pracovnej rehabilitácie z úrazového poistenia nie je právny nárok. Pracovná rehabilitácia môže byť poskytnutá po posúdení zdravotnej spôsobilosti u poškodeného, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania má pokles pracovnej schopnosti. Toto posudzuje posudkový lekár sociálneho poistenia najmä s ohľadom na možnosť opätovného zaradenia poškodeného do pracovného procesu. Z dôvodu toho istého pracovného úrazu alebo tej istej choroby z povolania sa pracovná rehabilitácia môže poskytovať najviac v rozsahu šiestich mesiacov. V odôvodnených prípadoch, ak možno predpokladať, že poškodený získa pracovnú schopnosť na výkon jeho doterajšej činnosti alebo inej vhodnej činnosti poškodeného po uplynutí šiestich mesiacov, pracovná rehabilitácia sa môže poskytnúť aj po uplynutí tohto obdobia, najviac v rozsahu ďalších šiestich mesiacov. Pracovná rehabilitácia sa neposkytuje, ak je poškodený poberateľom starobného dôchodku.
Posúdenie zdravotného stavuZdravotnú spôsobilosť poškodeného absolvovať pracovnú rehabilitáciu posudzuje posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne (viac v časti Lekárska posudková činnosť úrazového poistenia).
Dôležité informáciePracovnú rehabilitáciu zabezpečuje Sociálna poisťovňa u zamestnávateľa, v zdravotníckom zariadení podľa osobitného predpisu alebo v inom odbornom zariadení na poskytovanie pracovnej rehabilitácie. O vykonaní pracovnej rehabilitácie uzatvára so zamestnávateľom alebo so zariadením na pracovnú rehabilitáciu písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä zameranie, rozsah a náklady spojené s poskytovaním pracovnej rehabilitácie. Náklady spojené s pracovnou rehabilitáciou uhrádza Sociálna poisťovňa. Ich súčasťou sú aj výdavky na stravovanie, ubytovanie a cestovné výdavky. S pracovnou rehabilitáciou ako vecnou dávkou súvisí aj dávka peňažného charakteru – rehabilitačné ktoré finančne zabezpečuje poškodeného počas absolvovania pracovnej rehabilitácie. Pracovnú rehabilitáciu možno prerušiť z vážnych dôvodov poškodeného na základe jeho písomnej žiadosti.
(§ 16, § 17, § 83, § 95 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov) |