|
Nemocenské
Definícia/Účel dávky
Nemocenská dávka sa poistencovi poskytuje vtedy, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný dočasne práceneschopným na výkon zárobkovej činnosti alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie/izolácia (ďalej len „dočasná pracovná neschopnosť“).
Vaša otázka 
Kto má nárok
Na nemocenské má nárok:
-
zamestnanec
-
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba
-
dobrovoľne nemocensky poistená osoba
-
fyzická osoba, ktorej vznikla dočasná pracovná neschopnosť po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote
Vaša otázka 
Uplatnenie nároku
Lekár zdravotníckeho zariadenia pri zistení pracovnej neschopnosti buďdočasnú pracovnú neschopnosť zaznamená v systéme elektronického zdravotníctva, t. j. vystaví elektronickú pracovnú neschopnosť (ePN) alebo vystaví Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti.
Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti je päťdielne tlačivo Sociálnej poisťovne, ktoré nie je voľne k dispozícii.
Poistencovi lekár odovzdá:
- I. diel potvrdenia – legitimácia dočasne práceneschopného poistenca – týmto dielom sa poistenec preukazuje zamestnancovi Sociálnej poisťovne vykonávajúcemu kontrolu dodržiavania liečebného režimu. Na tomto diele lekár zároveň vyznačuje dátum kontroly. Po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti ho poistenec odovzdá lekárovi.
- II. diel potvrdenia – žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok – týmto dielom si poistenec uplatňuje nárok na dávku, pričom pred odovzdaním zamestnávateľovi alebo odoslaním Sociálnej poisťovni je povinný vyznačiť:
- o ktorú dávku žiada (nemocenské a/alebo úrazový príplatok)
- údaje vo vyhlásení (či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení a spôsob poukazovania dávky) a podpísať ho.
- IIa. diel potvrdenia – žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti – týmto dielom si zamestnanec uplatňuje nárok na náhradu príjmu u zamestnávateľa.
- IV. diel potvrdenia – hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti – po podpísaní vyhlásenia je poistenec povinný bezodkladne zaslať pobočke, ktorá vypláca nemocenské (s výnimkou zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť trvala najviac 10 dní – ten ho odovzdá zamestnávateľovi).
- Ostatné diely potvrdenia (I. diel po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti a III. diel pri jej začiatku) je povinný odoslať lekár zdravotníckeho zariadenia Sociálnej poisťovni do evidencie dočasne práceneschopných poistencov.
- Ak ošetrujúci lekár uzná poistenca za dočasne práceneschopného z viacerých nemocenských poistení, potvrdenie vystaví osobitne pre každé z nich.
Ak lekár vystaví elektronickú pracovnú neschopnosť (ePN), pacient nedostane žiadne potvrdenie od lekára. Záznam o ePN je doručený elektronicky do Sociálnej poisťovne. Poistenec má prístup k údajom o svojej ePN v aplikácii Elektronický účet poistenca.
- Na žiadosť pacienta, alebo ak z technických príčin nie je možné vystaviť ePN, lekár vystaví Odpis ePN na predpísanom tlačive. Ak lekár vystavil Odpis ePN z technických príčin, pacient doručí Odpis ePN do pobočky Sociálnej poisťovne. Ak lekár vystavil Odpis ePN iba na žiadosť pacienta, tento sa nedoručuje do pobočky Sociálnej poisťovne.
- Vystavená ePN sa vzťahuje na všetky činnosti (sociálne poistenia), ktoré poistenec vykonáva v čase uznania dočasnej pracovnej neschopnosti a bude vykonávať počas jej trvania, pričom lekár môže z ePN vylúčiť činnosti (sociálne poistenia), ktoré poistenec môže počas dočasnej pracovnej neschopnosti vykonávať. Vystavená ePN sa vzťahuje na všetky aktívne sociálne poistenia a ochranné lehoty po zániku nemocenského poistenia, ale aj na sociálne poistenia vzniknuté počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.
- Lekár v ePN vyznačí deň vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, poistný vzťah, vo vzťahu ku ktorému poistenec vzhľadom na chorobu môže vykonávať zárobkovú činnosť (ak to zdravotný stav pacienta umožňuje) a určí poistencovi liečebný režim.
- Lekár v ePN určí dátum predpokladaného skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti (kontrola u lekára). Ak pri kontrole zistí, že dočasná pracovná neschopnosť trvá, určí nový dátum kontroly u lekára alebo rozhodne o jej ukončení.
Kde a kedy si treba uplatniť nárok?
V prípade vystaveného Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti:
V prípade vystavenej elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN)
- V prípade ePN, poistenec nepodáva samostatnú žiadosť. Za žiadosť o nemocenské sa považuje vystavenie ePN, ak ide o poistenca, ktorý je v deň vzniku ePN
- zamestnancom, ktorému pracovný pomer trvá počas prvých 10 dní dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnancom, ktorému trvá ochranná lehota po skončení pracovného pomeru
- povinne nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou po skončení nemocenského poistenia počas trvania ochrannej lehoty
- dobrovoľne nemocensky poistenou osobou alebo osobou po skončení nemocenského poistenia počas trvania ochrannej lehoty
- poistencom Sociálnej poisťovne, avšak nie je nemocensky poistený.
Ak nejde o poistenca, ePN sa nepovažuje za žiadosť o dávku.
V prípade technických problémov na strane lekára, t. j. nemožnosť odoslať ePN Sociálnej poisťovni, je potrebné Odpis ePN doručiť do pobočky Sociálnej poisťovne a pobočka začne konanie o dávke.
Vaša otázka 
Podmienky nároku
Zamestnanec
-
stane sa dočasne pracovne neschopným,
-
dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,
-
nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplatený za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu),
-
nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie.
Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba:
-
stane sa dočasne pracovne neschopnou,
-
dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,
-
osoba má zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Toto platí najviac za obdobie posledných piatich rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimkou je, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote). Pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného na nemocenské poistenie nižšia ako 5 eur. Zaplatením pohľadávky na poistnom sa podmienka zaplatenia poistného považuje pre nárok na dávku za splnenú.
-
nesleduje sa, či samostatne zárobkovo činná osoba dosahuje príjem počas dočasnej pracovnej neschopnosti (neznamená to, že môže osobne vykonávať zárobkovú činnosť – pozri dodržiavanie liečebného režimu v časti Ako sa správať počas PN).
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba:
- stane sa dočasne pracovne neschopnou,
- dočasná pracovná neschopnosť musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote,
- osoba má 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia sa započíta akékoľvek ukončené nemocenské poistenie); do 270 dní nemocenského poistenia sa nezapočítava obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, počas ktorého zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu, že nedosahoval príjem; s výnimkou období, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ z dôvodu, že mal vylúčenú povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie (napr. z dôvodu trvania dočasnej pracovnej neschopnosti)
- osoba má zaplatené poistné na nemocenské poistenie v správnej sume od prvého vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Toto platí najviac za obdobie posledných piatich rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, a to spravidla v lehote do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť (výnimkou je, ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v kalendárnom mesiaci, v ktorom vzniklo poistenie prvýkrát alebo v ochrannej lehote). Pri posudzovaní podmienky zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa toleruje suma dlžného poistného v úhrne nižšia ako 5 eur. Zaplatením pohľadávky na poistnom sa podmienka zaplatenia poistného považuje na účely nároku na dávku za splnenú.
Ochranná lehota
Trvanie:
- sedem dní po skončení nemocenského poistenia
- ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie
- osem mesiacov po skončení nemocenského poistenia, ak poistenke zaniklo nemocenské poistenie v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom
- osem mesiacov od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, ak poistenke prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia (t. j. ak poistenka otehotnie do 180 dní od skončenia posledného poistenia); uvedené neplatí, ak jej po zániku nemocenského poistenia vzniklo nové nemocenské poistenie
Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom
Vaša otázka
Výška dávky v roku 2022
Nemocenské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ).
- DVZ = podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. DVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
- Obmedzenie DVZ – DVZ nesmie byť vyšší ako DVZ určený z dvojnásobku všeobecného vymeriavacieho základu platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2022 = 74,4987 eura)
- PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ). PDVZ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Ak je PDVZ vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ, (t. j. VZ uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z.), ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1. 1. do 31. 12. 2022 = 566,50 eura), PDVZ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ (od 1. 1. do 31. 12. 2022 = 18,8834 eura).
Výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Obmedzenie PDVZ – tak isto ako DVZ.
Prípady, v ktorých sa nemocenské určí z PDVZ (nie z DVZ):
- ak zamestnanec, povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba nemali v rozhodujúcom období VZ,
- ak zamestnanec, ktorý v aktuálnom nemocenskom poistení pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie, ani v rozhodujúcom období, ktorým je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nedosiahol 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie u iných zamestnávateľov,
- ak povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v deň vzniku tohto nemocenského poistenia (pozn. neprihliada sa na vznik nemocenského poistenia z dôvodu skončenia jeho prerušenia),
- ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov.
Rozhodujúce obdobie:
- ak nemocenské poistenie zamestnanca, samostatne zárobkovo činnej osoby alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, do dňa, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- ak nemocenské poistenie zamestnanca vzniklo v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, alebo v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, a obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, bolo najmenej 90 dní pred dňom, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bolo kratšie ako 90 dní od vzniku tohto poistenia, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, ak obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, za ktoré sa platí poistné, v predchádzajúcom kalendárnom roku bolo najmenej 90 dní, okrem obdobia nemocenského poistenia dosiahnutého u zamestnávateľa, u ktorého vznikla dočasná pracovná neschopnosť (t. j. na vymeriavací základ u toho istého zamestnávateľa sa neprihliada),
- ak nemocenské poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniklo
- v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- ak nemocenské poistenie dobrovoľne nemocensky poistenej osoby trvalo najmenej 26 týždňov a vzniklo
- v kalendárnom roku predchádzajúcom kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- ak nárok na nemocenské vznikol zamestnancovi, samostatne zárobkovo činnej osobe alebo dobrovoľne nemocensky poistenej osobe v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie DVZ sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia,
- pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie DVZ a na účely vzniku nemocenského poistenia zamestnanca na zistenie 90 dní nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, sa vznik a zánik prerušenia povinného nemocenského poistenia nepovažuje za vznik a zánik nemocenského poistenia (t. j. po skončení prerušenia povinného nemocenského poistenia sa neurčuje nové rozhodujúce obdobie a 90 dní platenia poistného na nemocenské poistenie sa sleduje od vzniku nemocenského poistenia zamestnanca),
- na účely určenia rozhodujúceho obdobia sa nemocenské poistenie zamestnanca rovnakého typu u jedného zamestnávateľa, ktoré zaniklo a následne vzniklo nasledujúci kalendárny deň, považuje za nepretržité (§ 20 ods. 1 tým nie je dotknutý),
- z rozhodujúceho obdobia na zistenie DVZ sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia.
Percentuálna výška nemocenského:
- od 1. do 3. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % DVZ alebo PDVZ,
- od 4. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % DVZ alebo PDVZ.
Obmedzenie sumy nemocenského
Mesačné sumy nemocenského sa zaokrúhľujú na desať eurocentov nahor.
Vaša otázka
Výplata dávky
Spôsob výplaty pri nemocenskom uplatnenom prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti:
- na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky určený príjemcom dávky alebo
- v hotovosti na adresu určenú príjemcom dávky alebo
- na adresu trvalého pobytu poberateľa dávky prostredníctvom Slovenskej pošty, a s., ak príjemca dávky v žiadosti neurčil spôsob výplaty dávky.
Ak chcete zmeniť spôsob výplaty dávky, alebo ste si dávku nevyzdvihli, použite formulár tu: Žiadosť o výplatu sumy dávky / zmenu miesta výplaty sumy dávky / opätovné vyplatenie neprevzatej sumy.
Spôsob výplaty pri nemocenskom uplatnenom prostredníctvom elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN):
- primárne na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky alebo na adresu oznámenú poistencom (povinnosť poistenca pri prvej ePN nahlásiť číslo účtu alebo adresu, kam sa má poskytovať nemocenské pri ePN; neplatí pre zamestnanca, ktorého údaje nahlasuje zamestnávateľ),
- na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky, na ktorý sa zamestnancovi vypláca mzda alebo na adresu, na ktorú sa zamestnancovi vypláca mzda v hotovosti, ak poistenec nenahlásil iné číslo účtu alebo adresu (povinnosť zamestnávateľa oznámiť číslo účtu, na ktoré je poukazovaná mzda alebo oznámiť, že mzda je vyplácaná v hotovosti),
- v hotovosti na adresu trvalého pobytu poistenca, ak poistenec alebo zamestnávateľ neuviedol výplatné údaje.
Ak chcete nahlásiť spôsob výplaty alebo jeho zmenu pri nemocenskom, ktoré bolo uplatnené prostredníctvom ePN, použite formulár tu: Oznámenie čísla účtu alebo adresy, kam mi má Sociálna poisťovňa zasielať nemocenské/úrazový príplatok (prvé nahlásenie alebo nahlásenie zmeny) alebo využite formulár v Elektronickom účte poistenca.
Lehoty na výplatu dávky
Predpoklad výplaty dávky
-
V prípade, ak bolo nemocenské priznané prostredníctvom tlačiva Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, tak doklady preukazujúce nárok na výplatu nemocenského (najmä preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti alebo hlásenie o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti) musia byť pobočke Sociálnej poisťovne predložené spravidla do 5. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa dávka vypláca.
-
V prípade, ak bolo nemocenské priznané prostredníctvom elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN), poistenec nepredkladá ku koncu mesiaca Sociálnej poisťovni žiadne potvrdenie lekára o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti. Lekár určí dátum predpokladaného trvania/skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti v ePN. Iba v prípade technických problémov s ePN na strane lekára je potrebné doručiť Sociálnej poisťovni Odpis ePN obsahujúci údaj o novom predpokladanom skončení ePN.
Vaša otázka 
Obdobie poskytovania dávky/Kedy sa nevypláca
Poskytovanie
Obdobie poskytovania nemocenského
- Nárok na nemocenské vzniká:
- zamestnancovi
- od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
- pri zániku nemocenského poistenia pred uplynutím 10. dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia
- v ochrannej lehote od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
- povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe – od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe – od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.
- Nárok na nemocenské zaniká:
- ukončením dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr
- uplynutím 52 týždňov od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti, t. j. uplynutím podporného obdobia (Do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak patria do obdobia 52 týždňov pred jej vznikom. Ak nemocenské poistenie trvalo aspoň 26 týždňov od skončenia poslednej dočasnej pracovnej neschopnosti a poistencovi počas tohto obdobia nevznikla dočasná pracovná neschopnosť, predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti sa do podporného obdobia nezapočítavajú.)
- dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého bol poistenec právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, v ktorého dôsledku sa stal dočasne práceneschopným
- dňom smrti poistenca.
Ako používať lehotník na určenie podporného obdobia
V stĺpci Začiatok PN vyhľadáte dátum vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti.
V danom riadku:
- vpravo je dátum uplynutia podporného obdobia (52 týždňov),
- prvý vľavo je dátum, od ktorého sa započítavajú do podporného obdobia predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti (52 týždňov) pred vznikom aktuálnej dočasnej pracovnej neschopnosti,
- druhý vľavo je dátum (26 týždňov), od ktorého sa predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti do podporného obdobia nezapočítavajú, ak nemocenské poistenie trvalo a poistencovi po tomto dátume nevznikla dočasná pracovná neschopnosť,
- lehotník nezohľadňuje prestupný rok.
Dávka sa nevypláca
-
odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní,
-
v období vyplácania materského.
Vaša otázka
Vrátenie dávky/Premlčanie
Príjemca dávky je povinný vrátiť nemocenské alebo jeho časť odo dňa, od ktorého mu nepatrilo alebo nepatrilo v poskytovanej sume, ak
-
si nesplnil povinnosť uloženú zákonom (napr. nepreukázal rozhodujúce skutočnosti),
-
prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo mal z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume, ako patrila (napr. nemocenské mu pobočka vyplatila z vyššieho denného vymeriavacieho základu, ako bol uvedený v rozhodnutí o priznaní nemocenského) alebo
-
vedome spôsobil, že sa nemocenské alebo jeho časť vyplatilo neprávom alebo vo vyššej sume ako patrilo (napr. neoznámil, že bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, pri ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, neoznámil pobočke, že je nemocensky poistený aj podľa právnych predpisov niektorého z členských štátov EÚ, atď.).
Ak fyzická alebo právnická osoba nesprávne potvrdila skutočnosti rozhodujúce o nároku na dávku, nárok na jej výplatu alebo jej sumu a v dôsledku toho sa dávka poskytla neprávom alebo vo vyššej sume ako patrila, je povinná nahradiť neprávom vyplatené sumy (napr. zamestnávateľ potvrdil nesprávne, vyššie vymeriavacie základy v rozhodujúcom období alebo nezaslal registračné listy preukazujúce vznik a zánik prerušenia povinného nemocenského poistenia v rozhodujúcom období).
Nárok na výplatu nemocenského alebo jeho časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý nemocenské alebo jeho časť patrili.
Premlčacia lehota neplynie počas obdobia konania o nemocenskom a v období, v ktorom účastníkovi konania, ktorý musí mať opatrovníka, nebol opatrovník ustanovený.
Vaša otázka 
Kontrola
Počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti odbornú úroveň posudzovania spôsobilosti na prácu ošetrujúcim lekárom, diagnostický a liečebný proces vo vzťahu k dĺžke trvania dočasnej pracovnej neschopnosti kontroluje posudkový lekár sociálneho poistenia príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne v rámci výkonu kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu (pozri Lekárska posudková činnosť nemocenského poistenia).
Dodržiavanie liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca, ktorý určil ošetrujúci lekár, organizuje posudkový lekár sociálneho poistenia a vykonáva určený zamestnanec Sociálnej poisťovne (pozri Lekárska posudková činnosť nemocenského poistenia).
Vaša otázka 
Zahraničie a EÚ
- Ak osobe, ktorá je nemocensky poistená podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, vznikla dočasná pracovná neschopnosť na území iného členského štátu EÚ, Švajčiarska, Nórskeho kráľovstva, Islandskej republiky a Lichtenštajnského kniežatstva (ďalej len „členský štát EÚ“), to znamená o dočasnej pracovnej neschopnosti rozhodoval iný lekár ako lekár na území Slovenskej republiky, uplatňuje si nárok na nemocenské priamo v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne:
- prostredníctvom potvrdenia ošetrujúceho lekára vystaveného v členskom štáte EÚ, v ktorom bola uznaná dočasná pracovná neschopnosť – musí ísť o potvrdenie, ktoré i v štáte jeho vystavenia slúži na účely uplatnenia nároku na peňažnú dávku v chorobe (preklad takto predloženého potvrdenia sa nevyžaduje), alebo
- ak ošetrujúci lekár v členskom štáte EÚ, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, nevydáva potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti, je potrebné o vystavenie potvrdenia požiadať príslušnú inštitúciu štátu, na ktorého území vznikla dočasná pracovná neschopnosť; táto inštitúcia bezodkladne zabezpečí lekárske posúdenie práceneschopnosti a vystavenie potvrdenia, spravidla na SEDe S055.
- Ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území štátu, s ktorým má Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, pričom predmetom tejto zmluvy sú i nemocenské dávky (napr. Ukrajina), Sociálna poisťovňa, ako príslušná inštitúcia na výplatu nemocenských dávok v Slovenskej republike, je v zásade povinná akceptovať potvrdenia a tlačivá vystavené v príslušnom zmluvnom štáte.
- Ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území štátu, s ktorým nemá Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, avšak tento štát pristúpil k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín, tlačivo vystavené ošetrujúcim lekárom v takomto štáte musí byť osvedčené apostilou – osvedčenie hodnovernosti verejnej listiny príslušným orgánom (viac informácií na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR v časti Cestovanie a konzulárne informácie). V prípade tlačiva, ktoré bolo vystavené ošetrujúcim lekárom na území štátu, ktorý nepristúpil k aplikácii uvedeného dohovoru, sa vyžaduje vyššie overenie – superlegalizácia – osvedčenie hodnovernosti verejnej listiny vo viacerých stupňoch na rôznych orgánoch.
- Ak dočasná pracovná neschopnosť vznikla na území Slovenskej republiky ale ide o poistenca členského štátu EÚ alebo zmluvného štátu, na uplatnenie nároku na dávku v zahraničí a na preukázanie nároku na výplatu tejto dávky je potrebné predložiť buď príslušné diely Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti (vrátane Preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti) alebo pri vystavení ePN Odpis ePN (o odpis požiadajte lekára pri vzniku ePN a pri každej kontrole).
Vaša otázka 
Práva a povinnosti
Práva poistenca
- uplatniť si nárok na nemocenské a jeho výplatu
- požiadať o vystavenie potvrdenia o nemocenských dávkach, o nároku na jeho výplatu a jeho sumu (je vhodné špecifikovať účel potvrdenia), o potvrdenie dôb poistenia (prostredníctvom príslušnej inštitúcie iného členského štátu EÚ), ak si uplatňuje nárok na peňažnú dávku v chorobe v inom členskom štáte EÚ, v ktorom je nárok na túto dávku podmienený dosiahnutím určitého obdobia nemocenského poistenia
- právo na sprístupnenie údajov o vystavenej elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN) v aplikácii Elektronický účet poistenca (EÚP)
- vziať žiadosť o nemocenské späť.
Ak chcete vziať žiadosť o nemocenské pri ePN späť, použite formulár tu: Späťvzatie žiadosti o nemocenské/úrazový príplatok alebo žiadosť vyplňte vo svojom Elektronickom účte poistenca.
Povinnosti poistenca/príjemcu dávky
- v podaniach uvádzať rodné číslo (identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia)
- príslušnej pobočke preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu (po písomnej výzve Sociálnej poisťovne povinnosť preukázať tieto skutočnosti do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak neurčila inú lehotu)
- do troch dní od vzniku prvej ePN nahlásiť číslo účtu v banke, na ktorý sa má poukazovať nemocenské alebo adresu na poukazovanie nemocenského (túto povinnosť nemá zamestnanec)
vznik nároku na nemocenské, ak bolo uplatnené Potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti sa preukazuje najmä
- žiadosťou o nemocenské (ak dočasná pracovná neschopnosť vznikne v dôsledku úrazu, povinnosť predložiť k potvrdeniu tlačivo Hlásenie úrazu vyplnené poistencom). Hlásenie úrazu je potrebné vyplniť aj v prípade ak je vystavená ePN. V prípade vystavenej ePN, má poistenec možnosť vyplniť formulár Hlásenie úrazu vo svojom Elektronickom účte poistenca.
trvanie nároku na nemocenské, ak bolo uplatnené Potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti sa preukazuje najmä
- predložením Preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorý vystaví ku koncu kalendárneho mesiaca lekár – je potrebné doručiť ho do pobočky Sociálnej poisťovne včas, najlepšie do 5. dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca, inak bude nemocenské vyplatené s mesačným oneskorením
zánik nároku na nemocenské a jeho sumu, príp. na zmenu sumy nemocenského sa preukazuje najmä
- predložením IV. dielu potvrdenia, ak nemocenské bolo uplatnené Potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti
- iným dokladom, ktorý ovplyvňuje nárok na nemocenské a jeho sumu (napr. doklad preukazujúci výkon zárobkovej činnosti v zahraničí, právoplatné rozhodnutie súdu, ktorým bol poistenec odsúdený za úmyselný trestný čin, v ktorého dôsledku sa stal dočasne práceneschopným, doklad preukazujúci vznik dočasnej pracovnej neschopnosti v súvislosti s požitím alkoholu alebo zneužitím iných návykových látok)
- do ôsmich dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu
- oznámiť príslušnej pobočke ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní (telefonicky, faxom, elektronickou poštou, písomne, zaslaním IV. dielu potvrdenia, osobne), ak nemocenské bolo uplatnené Potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti
- do ôsmich dní písomne oznámiť príslušnej pobočke zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava
- zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti
- preukázať sa pri kontrole dodržiavania liečebného režimu občianskym preukazom alebo iným preukazom totožnosti
- dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti
- zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej na potvrdení alebo zaznamenanej v ePN
Povinnosti zamestnávateľa:
- zaslať pobočke Sociálnej poisťovne II. diel potvrdenia, ak dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, ak sa nemocenské uplatňuje Potvrdením o dočasnej pracovnej neschopnosti
- predložiť Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku, na individuálne vyžiadanie pobočky Sociálnej poisťovne z dôvodu, že neeviduje údaje o zamestnancovi (vymeriavacie základy, registračné údaje) potrebné na posúdenie nároku na nemocenské alebo, ak sa nemocenské určuje z PDVZ
- oznámiť pri ePN zamestnanca, pri ktorej je predpoklad vzniku nároku na nemocenské (vychádza sa z predpokladaného dátumu ukončenia ePN) elektronicky do troch dní od sprístupnenia informácie o vzniku ePN Sociálnej poisťovni:
- číslo účtu zamestnanca, na ktoré vypláca zamestnancovi mzdu alebo informáciu, že mzda sa vypláca v hotovosti
- posledný deň výkonu práce zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti
Povinnosť ošetrujúceho lekára:
- potvrdzovať dočasnú pracovnú neschopnosť z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou alebo elektronicky vytvorením záznamu o elektronickej pracovnej neschopnosti (ePN)
Povinnosti Sociálnej poisťovne
- vykonávať nemocenské poistenie v súlade s platnými právnymi predpismi, koordinačnými predpismi EÚ a medzinárodnými zmluvami
- rozhodnúť o nároku na nemocenskú dávku do 60 dní od začatia konania (doručenia žiadosti o nemocenské miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne), v mimoriadne zložitých prípadoch predĺžiť lehotu o ďalších 60 dní (povinnosť upovedomiť o tejto skutočnosti účastníka konania)
- vyplácať nemocenské v lehotách určených pobočkou
- vydávať na žiadosť poberateľa nemocenského potvrdenie o nároku na dávku, nároku na jej výplatu a o sume nemocenského
- sprístupňovať elektronicky údaje o ePN poistencom a zamestnávateľom
Vaša otázka
(§ 30 až 38, 54 až 57, 110 ods. 1, 111 až 114 ods. 1, 235 až 237 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov)
|